Adventní čas si mohou od pátku užívat lidé v Brně, na společné rozsvícení vánočního stromu se ale nesejdou. Vzhledem k vzrůstajícímu počtu nakažených Covid-19 se organizátoři rozhodli od hromadné akce upustit. „Vánoce na náměstí Svobody zahájíme v pátek, strom bude svítit už od dopoledne. Kvůli tomu, aby se návštěvníci nehromadili v jeden čas, jsme od tohoto bodu programu ustoupili,“ potvrdila Adéla Nováková z TIC Brno.

Program i nabídku stánků si mohou ale užívat lidé celý den. Včetně světelné šou, kterou uvidí v hodinových odstupech. Přesné časy, ale kvůli nežádoucímu seskupování lidí organizátoři nezveřejní.

Zcela zrušit starověké Vánoce se rozhodli ve Skanzenu Strážnici na Hodonínsku. Dvoudenní akci prvního adventního víkendu s názvem Radujme se, veselme se, s ukázkami tradičních zvyků, řemesel i jídel si tam zájemci neužijí už druhý rok. „Pořád jsme přemýšleli, jak program zachovat vzhledem k opatřením a narůstajícímu počtu nemocných. Rozhodla kuriózní skutečnost. Zjistili jsme, že většina stánkových prodejců není očkovaná. Předpokládali jsme, že v jejich vlastním zájmu to bude naopak. Ale neměli bychom návštěvníkům co nabídnout na jarmarku,“ krčil rameny ředitel expozice lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša.

Zrušené akce:

Brněnsko:

Brno – rozsvícení stromu, program na náměstí Svobody zůstává

Vranovice – jarmark a rozsvěcení stromu

Břeclavsko:

Mikulov – rozsvícení stromu na náměstí

Valtice – Valtický advent

Hustopeče – Adventní punčování

Rakvice – Vánoční jarmark

Hodonínsko:

Skanzen Strážnice – dvoudenní akce Radujme se, veselme se

Vyškovsko:

Vyškov - rozsvěcení vánočního stromu a program

Znojemsko:

Hodonice, Hnanice, Šatov, Miroslav, Blížkovice

Společné rozsvícení stromu na náměstí zrušili i v Mikulově na Břeclavsku. Zda se uskuteční další akce jako Mikulášská nadílka či Vánoční trhy není zcela jisté. „Zatím vyčkáváme, jaký bude vývoj epidemie, v tuto chvíli počítáme s uskutečněním těchto akcí,“ řekl ve středu Dominik Ryšánek, mluvčí Mikulovské rozvojové, která akce pořádá.

Loni kvůli pandemii Mikulovští sdíleli program na webu alespoň natočeným videoklipem, letos o tom už také uvažují. Mnohým návštěvníkům ale přijde rušení akcí zbytečné. „Myslíte, že tímto krokem spasíte nemocnice? Plní se očkovanými i neočkovanými a tady se budou pořád strašit lidi,“ zlobila se například Jana Talašová.

Podle Ryšánka se ale ozývají i souhlasné projevy. „Jiní mají strach, že by tady mohlo vzniknout ohnisko nákazy, břeclavská nemocnice je už v potížích,“ poukázal Ryšánek.

Výhodu velkého prostoru a více lokalit pro plánované akce zatím hodlají využít organizátoři programu ve Znojmě. Rozsvěcení stromu ani vystoupení či jarmark Znojemského adventu ještě neruší. Po roční pauze se tak na tamní Masarykovo náměstí vrátí koncerty, zimní kino, zabijačka a další program. „Znojemský advent zahájíme v neděli před pátou hodinou večer koledami v podání Znojemských žesťů a rozsvítíme strom,“ ujistil ve středu Karel Semotam ze Znojemské besedy, která akci zajišťuje.

Zdůraznil přitom že organizátoři jsou připraveni reagovat na změnu epidemiologické situace i nová opatření. „Vše je nastavené tak, aby se lidé nehromadili, stánky mají dvoumetrové rozestupy, navýšili jsme desinfekční místa, koncerty budou v počtu lidí regulované. Pokud by se situace změnila, dáme včas vědět,“ ujistil Semotam.