Zhruba tři miliony korun vynaložila přes prázdniny znojemská radnice na stavbu nových tříd mateřských škol. Jedna ze tří nových učeben pro tří až šestileté děti zřejmě zůstane prázdná. Radnice i šéfové škol očekávají, že volná místa zaplní nejpozději napřesrok.

„Věděli jsme, že do školek v nadcházejícím školním roce nastoupí o osmdesát dětí víc, než byla stávající kapacita. Zřídili jsme proto novou třídu při základní škole v Klášterní ulici pro pětadvacet dětí. Stejný počet dětí navíc nastoupí i do mateřské školy na Pražské ulici. Další dvě nové třídy vznikají v budově základní školy na Slovenské ulici,“ vypočítal přípravy místostarosta Jan Grois.

Jak dodal, rezervu město brzy využije. „Mluvili jsme o tom nedávno na rodičovském sdružení školy na Pražské. Nové třídy nebudou zbytečné, protože podle statistik počty předškoláků ještě asi dva roky porostou,“ argumentoval místostarosta. Školku v bývalé dílně na základní škole v Klášterní ulici úředníci koncem týdne zkolaudovali.

„Nyní do třídy vozíme nábytek, učitelky chystají výzdobu a podobně. Měli jsme pětadvacet míst a obsadili jsme je prakticky okamžitě. Rodiče jsme museli i odmítat,“ sdělil ředitel školy Miloslav Hubatka.

Větší poptávka je podle něj znát i ve školce v Konicích, která pod jeho školu spadá. „Kapacitu jsme postupně zvedali z patnácti na nynějších dvaadvacet dětí. Přesto mám volné již jen jediné místo. Z demografických dat je zřejmé, že počet dětí ještě poroste. Volná místa proto jistě obsadí i v dalších školkách. Už proto, že je dnes zcela běžné, že rodiče vozí i předškoláky třeba na opačný konec města,“ dodal ředitel.

Na Slovenské jsou stavební úpravy před dokončením. „Kolaudaci očekáváme pětadvacátého srpna. Pro předškoláky vzniknou dvě třídy s šestapadesáti místy. Od září obsadíme jednu, druhá poslouží jako rezerva pro příští rok. Na Slovenské současně zůstává první stupeň základní školy jako v minulých letech,“ informoval dočasný ředitel školy Ivo Stehlík.

Úpravy budov obou škol vyjdou město na víc než tři miliony korun. „Na Slovenské vzniknou v prostorách upravených pro školku dvě pracovny a dvě herny, nové sociální zařízení, šatny a také pískoviště s houpačkou a skluzavkou na pozemku vedle školy při Školní ulici. Z té také povede do nové školky vstup,“ uvedla mluvčí radnice Renáta Bártová.

Součástí stavebních prací v hodnotě téměř milion šest set tisíc korun je i dodávka části vybavení. V Klášterní ulici vestavěli školku do bývalé dílny se zázemím. „Nové oddělení zahrnuje hernu, jídelnu, lehárnu, šatny, přípravnu jídla a sociální zařízení pro děti i personál. V oploceném areálu školy poslouží školce pozemek vybavený krytým pískovištěm a hřištěm. Náklady na adaptaci dosáhly téměř půldruhého milionu korun,“ doplnila mluvčí.

Na škole mimoto stále pracují dělníci na zateplení budovy. „Školní rok začneme v řádném termínu. Vzhledem k obrovskému rozsahu ploch, které musíme složitě zateplovat, práce potrvají ještě i v září. Týká se to především tělocvičny. Případné problémy budeme řešit organizačními úpravami výuky,“ dodal ředitel Hubatka.

Znojemské školky v září přivítají nejméně čtyři sta šestnáct dětí. „K zápisu jich přišlo víc, než se dosud do školek přihlásilo. Ze zkušeností víme, že někteří rodiče podávají přihlášky až koncem prázdnin,“ podotkla mluvčí. Počet školáků dále navýší i děti, které dosáhnou tří let věku až v druhém pololetí nastávajícího školního roku.