Důchodci v reflexních vestách a zastavovacími terči na znojemských přechodech se stali běžnou součástí znojemských ulic. Celkem dvanáct seniorů hlídá jedenáct přechodů u škol, a to ve frekventované hodiny, kdy děti chodí do školy a nebo se z ní vracejí. „Jejich úkolem je zajistit bezpečné přecházení dětem a školní mládeži. Na rušné Pražské ulici pomáhají dětem dva senioři, na náměstí Republiky pak zajišťují bezpečnost dětí strážníci,“ upřesnila Eva Smutná, preventistka z městské policie.

Letos podruhé se na konci školního roku sešli všichni zapojení penzisté s vedením města a městské policie. Společně zhodnotili uplynulý rok, domluvili se na spolupráci pro další období a dostali i symbolické vysvědčení. „Našim seniorům jsme chtěli hlavně poděkovat. Je to skvělý projekt, dělají svoji práci rádi a představují opravdovou pomoc. Máme ohlasy, že díky nim nemají rodiče strach posílat do školy samotné už i malé děti z prvního stupně základních škol. Za dobu trvání projektu jsme nezaznamenali žádnou nehodu ani žádnou stížnost,“ uvedla starostka města Ivana Solařová.

Moravský Krumlov ožil závody Supermoto. Na podniku mezi sebou poměřili síly jezdci na supermotardech a čtyřkolkách.
OBRAZEM: Monte Carlo v Krumlově. Supermoto láká desítky jezdců a stovky diváků

Letní prázdniny ale pomocníkům u přechodů netrvají celé dva měsíce. „Než se postaví opět na přechody, čeká je školení první pomoci, dopravních předpisů i zastavování aut,“ sdělila Denisa Mandátová z oddělení vnějších vztahů znojemské radnice.

Projekt Senioři u přechodů funguje ve Znojmě od roku 2019.