„Slečno, to musíte zaplatit. Není žádná možnost odvolání,“ říká četník. „A za co? Za rušení klidu? Opravdu vás nepřemluvím?,“ zkouší bruneta, ale šahá po peněžence a se zkroušeným výrazem dává četníkovi pětikorunu.

Lidé se, podle slov neoblomného četníka, chovají vesměs slušně. „Ale někdy je nutné je usměrnit. Zaplatit pak musí na místě. Jsme neoblomní,“ říká Jiří Šetlík.

„Co to tak voní, tati?,“ ptá se malý kluk, když prochází mezi stánky. „To je chleba, co právě vytáhli z pekárny,“ vysvětluje otec. Všudypřítomná vůně čerstvě upečeného chleba doprovází na každém kroku všechny návštěvníky. K vidění je jak starověká pec, tak i vojenská polní pekárna. V té je možné, za pětatřicet minut, upéct dvaasedmdesát bochníků chleba.

U stánku, kde je chleba z pekárny možné ochutnat, je stále plno. „Je výborný. Koupila jsem si i mouku,“ říká Iva Horáková ze Šanova.

„Máme to kousek a ještě jsme tu nebyli. Je to stylové, v programu nás zaujalo temperamentní vystoupení malých cikánek,“ doplňuje .

Kromě nepřetržitého programu na pódiu mají všichni přítomní možnost vidět místní technickou památku, vodní mlýn, v činnosti.

Kromě lidových písní se prostorem ozývá i funění parního automobilu. Ten přijel po vlastní ose z Brna.

„Nejelo se ideálně. Na současný provoz je Škoda Sentinel moc pomalá. Hodně nás zdržely dvě poruchy. Místo plánovaných osmi až deseti hodin jsme jeli patnáct,“ říká jeden z řidičů Pavel Linhart.

Zájem o tento unikát však není tak velký, jak by si představoval. „Lidé jsou rozptýlení dalšími věcmi. Myslím, že to auto sem tak trochu nepatří,“ dodává Linhart.

Ostatně všichni milovníci starých aut si tu přijdou na své. K vidění jsou veterány se stylově oblečenými posádkami a z okolních obcí sváží lidi historické autobusy.

Organizátoři už přemýšlí, co přichystají za rok. „Bude to pátý ročník, takové malé výročí. Tak už teď přemýšlíme, co nachystáme za program,“ neusíná na vavřínech starosta Slupi František Jeleček.

Nápady na program na příští rok nosí v hlavě už i vedoucí výstavního oddělení Technického muzea v Brně a jeden z organizátorů Ivo Hubr. „Možná jsme si polní pekárnou a Sentinelem trošku vystříleli náboje, ale už mám nápad, co představíme za rok,“ usmívá se Hubr.