První posvícení pod širým nebem zažije následující sobotu Vrbovec. Poslední krojované hody byly ve vsi na Martina, a to roku 1997. „Přišli za mnou mladí lidé z vesnice s tím, že by chtěli uspořádat posvícení na konci srpna. Nemáme u nás sál, takže takový termín umožňuje vše uspořádat pod širým nebem," přiblížila starostka Vrbovce Marie Polachová.

K obnovení tradice přispěli kromě mladých lidí také vinaři nově sdružení v Cechu vinařů Vrbovec. Připojila se k nim i obec a posvícení organizují společně. „V sobotu v sedm hodin ráno začneme požehnáním posvícení v místním kostele, pak projde krojovaná chasa vesnicí," popsala Poláchová.

Ve dvě hodiny pak čeká návštěvníky košt vín za doprovodu Mladé cimbálky, chybět nebude ani vystoupení Cimbálové muziky Antonína Stehlíka a souboru Dyjavánek. „Vše se odehraje před restaurací Funhouse, zapůjčili jsme si stany a také taneční parket, na přípravách tak s námi spolupracují i okolní vesnice," doplnila starostka.

Tradiční hody oslavili o uplynulém víkendu například v Banticích nebo Hevlíně. „Historie hodů sahá do daleké minulosti, kroje ale nemáme původní, půjčujeme si je," podotkl starosta Hevlína Jiří Dohnal. O víkendu mohli lidé využít jedinečné příležitosti a projet se po jinak nevyužívané trati z Hevlína do Hrušovan a zpět.

Naproti tomu Miroslavské hody teprve čekají, a to v termínu šestého až osmého září. Slavnost společně pořádají krojovaná chasa, město Miroslav a Římskokatolický farní úřad Miroslav. „Rozjezdem akce bude páteční taneční zábava, ke které zahraje duo Roman & Jarda Band. Oficiálním zahájením hodů je sobotní předání hodového práva chase starostou města Augustinem Formanem v obřadní síni městského úřadu. Po deváté hodině ranní bude následovat vyhrávání po městě a zvaní na hody. Od čtyř hodin odpoledne se mohou návštěvníci města těšit na krojované zavádění pod májí. Sobotní program zakončí zábava v kulturním domě," pozval místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Nedělní program pak začne průvodem krojované chasy do kostela sv. Petra a Pavla. V devět hodin zde bude sloužit slavnostní mši svatou Mons. Karel Simandl z berlínské nunciatury. Odpoledne bude patřit vyhrávání po městě, krojovanému zavádění a zavádění ženáčů. Po oba dny bude k tanci a poslechu hrát kapela Vacenovjáci. V kostele sv. Petra a Pavla připraví z plodů polí a zahrad Klub katolických žen výstavu Poděkování za úrodu.

co je posvícení
Posvícení je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela. Původně se tedy slavilo ve výroční den posvěcení. V průběhu let se tyto zvyky ustálily a někde dokonce splývají pojmy pouť a posvícení. V některých vsích označují slavnost jako hody a organizátory a hlavními postavami jsou stárek a stárková. Neodmyslitelnými laskominami jsou posvícenské koláče, posvícení provází také stavění máje uprostřed tanečního parketu.