„Sešli jsme se zde, abychom oslavili Mezinárodní den švihlé chůze. Před dvěma lety jsme ho absolvovali v Brně a chtěli jsme do něj zapojit také Znojmo. Uspořádali jsme nultý ročník a loni první oficiální ročník Silly Walk,“ vysvětluje organizátor pochodu Jiří Kotáb.

Na rozehřátí si připravil pro přihlížející soutěž. Několik odvážlivců se snaží vyšvihnout nohu co nejvýše je to možné. Po pár minutách se již začínají řadit k pochodu. „Půjdeme na Horní náměstí, pak Obrokovou ulicí směrem ke kostelu svatého Mikuláše a poté k rotundě. Trasa není dlouhá a budeme také odpočívat, nemusíte se bát,“ vysvětluje trasu Kotáb.

S aktovkou a hůlkou v ruce vykopává nohy vysoko do výše, jeho kolegyně se snaží o mnohem složitejší kreace. „Určitě se zahřejete a nebude vám zima,“ slibuje všem účastníkům.

Málokdo vydrží jít „švihle“ celou trasu, mnozí vzpomínají na minulý ročník a bolavá kolena. Kolemjdoucí se zastavují a pobaveně počínaní členů průvodu sledují. „Nepřidali jsme se, ale se zájmem vše sledovali. Chodit takto krkolomně musí být asi náročné," míní Magda Kadlecová. Silly Walk baví děti i dospělé.

Původ
Monty Python je britská komediální skupina založená roku 1969. Jejich první práce byl komediální seriál pro BBC nazvaný Pythonův létající cirkus. Silly Walk, tedy švihlá chůze, se poprvé objevila právě v jednom ze skečů Monty Pythonu.