„Pravidelné kontroly odhalily havarijní stav u necelých dvaceti stromů. Do konce měsíce března je Městská zeleň z bezpečnostních důvodů pokácí.“ sdělila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

„V havarijním stavu je třináct lip na ulici Pražská a dva kaštany, dvě lípy a jeden javor v Městském parku. Jsou to stromy, se kterými již nemůžeme nic dělat, protože jsou suché a v případě většího větru nebo bouřky vyloženě nebezpečné. Kde to bylo možné a kde nehrozí zřícení, jsme stromy pouze ořezali,“ vysvětlil ředitel Městské zeleně Radoslav Habrdle.

Město při kácení se myslí i na to, že stromy slouží jako hnízdiště ptáků. „Pracovníci Zeleně proto v těchto dnech po městě a do Gránického údolí instalují celkem čtyřicet ptačích budek. Hodně k vidění je jich v Městském parku,“ dodala Šipošová.

Kácení stromů je ve Znojmě častým jablkem sváru. Negativní reakce nedávno vyvolalo pokácení mohutné a zdravé jedle , která desítky let rostla u meteorologického altánku na Komenského náměstí. „V místě se provádí rekonstrukce komplexního rázu podle urbanisticko - architektonického návrhu. Kromě předláždění, které obyvatelé uvidí, se opravuje hlavně pod zemí. Inženýrské sítě v lokalitě jsou z šedesátých let minulého století. Tyto práce by většinu stromů nenávratně poškodily. Nová koncepce náměstí počítá s odlišným uspořádáním zeleně než doposud, počet stromů se výrazně navýší,“ objasnila mluvčí.

„Radnice by napříště měla v dostatečném časovém předstihu informovat občany o podobných problematických zásazích a vyzvat je i k případné diskuzi. Takovýto otevřený vztah a dialog by občané jistě uvítali a zároveň by prospěl i voleným zástupcům našeho města,“ konstatoval tehdy představitel Občanského sdružení Za Znojmo přívětivější Petr Lazárek.