K naléhavosti problému jsou někteří lidé skeptičtí. „Nevšiml jsem si, že by se ve městě nějak moc měnila situace a lidé dělali větší nepořádek. Možná ho někdy nechávají u kontejnerů s odpadem," krčil rameny Jaroslav Svoboda, který procházel dopoledne středem města. Jak dodal, městských kamer si nevšímá. „Jestli je jich potřeba víc, si nejsem jistý. Užitečné jsou asi, pokud jsou zrovna otočené tam, kde se něco stalo, což se někdy podaří a jindy ne a pak záznamy chybí," podotkl Svoboda.

Starosta Vlastimil Gabrhel uvedl, že v požadavku vidí hlavně úkoly pro městskou policii. „Podobné požadavky chápeme jako výzvu, kterou se snažíme zvládnout. Budeme pokračovat v rozšiřování kamerového systému ve městě a chceme také posilovat práci pochůzkářů, aby byli častěji vidět i v okrajových částech města, například v zahrádkářských koloniích," uvedl starosta.

Město podle jeho slov usiluje o získání příslušných dotací. „Zapojujeme se do preventivních programů a žádáme o dotace ministerstva vnitra. Pokud jde o strážníky, několik jich nám nyní chybí, proto se snažíme nábory získávat další," dodal starosta.

Ředitel městské policie Ivan Budín upřesnil, že strážníky by do roka či dvou mělo posílit sedm nových kolegů. „Hlídkovou službu máme zajištěnou, chceme přidat okrskáře, aby měl každý okrsek svého strážníka. Pokud jde o kamery, na rozšíření pracujeme. Podle jednání s úřady, majiteli objektů a výsledků žádostí o dotace chceme doplnit tři až šest kamerových bodů," řekl Budín s tím, že letos přibyly čtyři kamery, například na Mariánském náměstí či na křižovatce Pražské a Zborovské ulice.

Poukázal na to, že strážníci mají při své práci zákonné meze. „Lidem se nelíbí různé věci, na které poukazují, což respektuji. Když na náměstí někdo zakřičí nebo jen tak leží někde na trávníku, strážníci musí v první řadě posuzovat, zda je takové jednání v rozporu se zákonem," podotkl Budín.

K významu chystaných posílení kamer a strážníků byl mírně skeptický zastupitel Pavel Jajtner. „Nemám pocit, že by se situace ve městě viditelně horšila. Kamery ostatně město přidává pravidelně. Důležitá je podle mě i prevence začínající už výchovou k respektu k veřejnému prostoru ve škole, " řekl zastupitel.