Opět o něco nebezpečnější, než loni, jsou pro řidiče a chodce silnice ve Znojmě. Nasvědčuje tomu aspoň žebříček, který pravidelně zveřejňuje Česká pojišťovna na základě rozboru policejních statistik. V žebříčku se Znojmo propadlo do pololetí proti loňsku o patnáct míst.

Smutná statistika

O nebezpečí na silnicích druhého největšího města na jihu Moravy vypovídají jasné statistické údaje. „Loni jsme ve Znojmě evidovali za celý rok dvě stě sedmašedesát nehod. Jeden člověk při nich zahynul a šest bylo těžce zraněno,“ uvedl znojemský policejní mluvčí Jan Křepela.

Do konce června letošního roku pak dopravní policisté evidovali celkem třiaosmdesát nehod, z nich sedmadvacet vyšetřovali pro podezření z trestného činu nebo přestupku. Kolize se obešly bez ztrát na životech, ale těžké úrazy utrpělo šest lidí.

„Významný pokles počtu nehod je dán změnami v evidenci a vyšetřování nehod, které začaly platit právě od letošního roku,“ dodal Křepela.
Index zveřejňovaný pojišťovnou se ovšem zaměřuje právě na ztráty na životech a újmy na zdraví. „Náš žebříček vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách. Zvláštní důraz klademe na nehody, zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti sledovaných měst, vztažené k počtu jejich obyvatel,“ vysvětlil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Znojmo propadá

close zoom_in Žebříček obsahuje údaje ze šesti desítek okresních měst. Loni v něm Znojmu patřilo osmadvacáté místo, letos propadlo na třiačtyřicáté.
„Vyhodnocujeme i města, kde ve sledovaném období nedošlo k žádné nehodě, zahrnované do našich kritérií. Loni nejvyšší index bezpečnosti získaly jen Rokycany, za první pololetí k nim přibylo jedenáct dalších měst. Z jižní Moravy se to podařilo jen Hodonínu,“ dodal Bálek.

Podle vedoucího lékaře znojemské záchranné služby Arnošta Růžičky jsou při nehodách ve městě nejvíce ohroženi chodci, případně cyklisté. „Motorista, i když má třeba staré auto, je pořád ještě víc chráněn, než chodec. Navíc po městě přece jen většina řidičů jezdí pomaleji, než na silnici mimo obec. Následky kolizí aut ve městě proto nebývají obecně tak nebezpečné, jako když je účastníkem nehody chodec,“ řekl lékař. Za hlavní příčinu nehod považuje především rostoucí zahušťování dopravy v ulicích Znojma.

K vůbec nejtragičtější nehodě v samotném městě došlo před dvěma lety počátkem prosince. Osobní auto srazilo přímo na přechodu pro chodce dvě dívky.

„Řidič felicie, který jel směrem na Jihlavu, se na ulici Pražská u hasičské stanice plně nevěnoval řízení a na osvětleném přechodu pro chodce srazil dvě chodkyně. Obě zůstaly ležet na vozovce a byly převezeny s těžkými zraněními do nemocnice,“ řekla tehdy policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.
Dvě žákyně šesté třídy tehdy do dvou týdnů postupně následkům nehody podlehly. Loni v červnu znojemský soud poslal třiapadesátiletého řidiče z Třebíčska na půldruhého roku do vězení a na čtyři roky mu zakázal řízení.

„Obžalovaný Zdeněk Čermák se dostatečně nevěnoval řízení, opožděně reagoval a srazil dvě nezletilé chodkyně na přechodu pro chodce. Soud uložil nepodmíněný trest proto, že došlo ke smrti obou dívek,“ odůvodnil tehdy rozsudek předseda senátu Miroslav Nahodil.
Stížnost zamítli

Letos počátkem září Ústavní soud odmítl projednávat Čermákovu stížnost. Viník tragédie si stěžoval, že při soudu kvůli nehodě bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces.