Dvaadvacet korun a dvacet haléřů. Taková bude útrata města Znojma za jednoho zaměstnance městského úřadu na vánočním večírku. Oficiální částka, za kterou vedení města slavnost pro tolik lidí uspořádalo, je celkově pouhých osm tisíc korun. Slavit se bude v sále hotelu Dukla, který jako jediný vyinkasoval peníze. Víno a maso dodají spřátelené firmy zdarma. Radnice tají, o koho jde.

„Po roce působení chtějí představitelé města touto formou poděkovat zaměstnancům za jejich práci. Akce se zúčastní tři sta šedesát lidí a město uhradí pouze osm tisíc korun za pronájem sálu, energie a úklid,“ uvedla mluvčí radnice Renáta Bártová.

Na takto výhodném nájemném se město domluvilo s ředitelem hotelu Dukla. „Ceny se jinak pohybují mezi patnácti a sedmnácti tisíci,“ spočítal ředitel Mikuláš Blažíček.

Oslavovat se začne ve čtvrtek od pěti hodin odpoledne. Během večera se mohou všichni těšit na pestrý program, na kterém všichni účinkující vystoupí zcela zdarma. O občerstvení a servis se bezplatně postará střední škola na Přímětické. Víno úředníkům darovalo vinařství, jehož název nechce radnice zveřejnit.

Stejně je to i s masem na „předvánoční“ guláš. „Hudbu zajistí Miloslav Krčál, který pracuje na pokladně úřadu. Zdarma během tohoto večera vystoupí taneční country skupina Zuzana a uskupení CSB CREW. Město Znojmo obdrželo jako dar také víno od místního vinaře, který ale nestojí o to, aby se jeho jméno zveřejňovalo. Jeho rozhodnutí respektujeme. Věnoval nám osmdesát litrů. Ostatní nápoje si zaplatí každý sám,“ upřesnila Bártová.

Guláš od studentů

Na večírkovém menu se objeví i guláš. Ten uvaří studenti školy na Přímětické. „Město nám dodalo maso a my jim připravíme guláš. Studenti ho uvaří u nás ve škole. Ingredience, které na pokrm spotřebujeme, nám město zaplatí. V hotelu bude po celý večer obsluhovat v rámci praxe patnáct žáků,“ potvrdil ředitel školy Libor Hanzal.

Vánoční večírky pořádá i řada soukromých firem. Ty však za své zaměstnance zaplatí nepoměrně víc peněz.

Firma Perito zaplatí za vánoční večírek pro své zaměstnance asi šedesát tisíc korun. „Sejdeme se v Louckém klášteře. Plánujeme setkání zhruba pětasedmdesáti lidí, přičemž náklady na jednoho člověka vyjdou přibližně na osm set korun,“ řekl spolumajitel společnosti Josef Kočí.

Oslavu Vánoc pro dvě stě padesát zaměstnanců chystá i společnost Pegas. Firmu oslava vyjde na dvě stě tisíc korun. „Náklady zahrnují pohoštění, živou hudbu, další doprovodné kulturní akce i pronájem prostor,“ vypočetl mluvčí firmy Ondřej Kouřil.

Stejně jako město, tedy osm tisíc korun, zaplatí za poslední letošní firemní oslavu i malá společnost Unidataz. Pobavit se ale přijde, na rozdíl od městské oslavy, jen devatenáct zaměstnanců. „Naše pracovníky pozveme na oběd a odpolední posezení do restaurace Diana, v ceně bude kromě jídla ještě i pivo a víno. Počítáme se zhruba čtyřmi sty korunami na zaměstnance,“ dodal jednatel Martin Reif.