VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení záchranky kryje opilé lékaře, tvrdí odboráři. Ředitel protekci odmítá

Brno /ANKETA/ - Lékaři krajské záchranky mají problémy s alkoholem. Podle odborářů je vedení někomu toleruje. Ředitel to odmítá.

9.11.2016
SDÍLEJ:

Ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák.Foto: DENÍK/Attila Racek

Asi před půl rokem přišel jeden z lékařů jihomoravské záchranné služby cestou do práce o řidičský průkaz. Jel podnapilý. Není to ojedinělé, podobných problémů řeší podle zjištění Deníku Rovnost vedení víc.

Alkohol odhalila dechová zkouška u jiného lékaře naposled v pondělí. Už potřetí. Podle předsedy základní organizace odborového svazu ve zdravotnictví Bohuslava Zrzy ale vedení za alkohol propustilo pouze jednoho doktora. „Výpověď by měl dostat každý lékař, u kterého se prokáže alkohol v krvi. Ředitel záchranky je ale hodnotí dvojím metrem. Některé posuzuje individuálně a toleruje jejich problémy s pitím, aby o ně nepřišel," upozornil.

Jeho slova ředitel krajské záchranky Milan Klusák odmítá. „Je pravda, že problémy s alkoholem na pracovišti máme. Ale ke všem podobným případům přistupuji stejně. Lékař, který jel na směnu se zbytkovým alkoholem v krvi, mi to o několik dní později nahlásil. Důrazně jsem mu vytkl, že jde o hrubé porušení pracovní kázně a příště bychom situaci řešili přísněji," ujistil.

Krize v záchrance
• Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost 
28. července, stále trvá.
• Poukázali na neshody s vedením, kvůli kterým odchází lékaři. Vadí jim podle nich přehnané kontroly inspektorů provozu.
• Situaci měla v srpnu prošetřit hloubková kontrola kraje. Výsledky měly být známé na konci srpna.
• Pod nátlakem odborářů počátkem září odstoupil náměstek pro zdravotní péči Rudolf Zvolánek.
• Nyní je kontrola uzavřená a vedení záchranářů má 
3 měsíce na zavedení případných opatření. Odboráři dodnes nedostali výsledky.

Dodal, že provinilce vždy nejprve napomene. Výpovědí řeší až opakovaný prohřešek.

Odboráři ale šéfa viní z protekce. „Tento lékař tehdy odpracoval celou směnu, i přes opilost. Navíc se na něj v ten samý den objevila stížnost kvůli alkoholismu," zdůraznil Zrza.

Klusák argumentoval, že stížnost zaslal s odstupem času anonym rodině pacienta. Ta lékaře udala na policii, která věc k projednání předala řediteli. „Protokol o dechové zkoušce lékaře prošetřil soudní znalec, který stanovil dobu, kdy mu alkohol z krve vyprchal. Při záchraně pacienta už nebyl lékař pod jeho vlivem," ohradil se Klusák.

S odboráři podle zákonů musí projednávat pouze neomluvenou absenci. „Proč s námi ale řeší jen určité případy a jiné, které poslal domů kvůli alkoholu, co nadýchali při příchodu do práce, nikoli?" namítl Zrza.

Ředitel řekl, že se k němu informace o jiných problémových lékařích dostaly až pozdě. „Vyřešili je jejich vedoucí lékaři a já bohužel nemůžu dodatečně zasáhnout. Ve chvíli, kdy jsem se to dozvěděl, jsem jim jejich postup vytkl," oponoval.

Budoucí krajský hejtman Bohumil Šimek uvedl, že o problémech zatím nemá dost informací. „Pokud to je pravda, nesouhlasím s tím. Zvlášť v těchto profesích by se alkohol na pracovišti objevit neměl," řekl Šimek.

O potížích s pitím mezi lékaři s odboráři jednal i odstupující hejtman Michal Hašek. „Uváděli několik oblastí a údajné problémy s alkoholem byly jedna z nich. Neoznačovali je však za největší. Těmi podle nich byly funkce inspektorů provozu," sdělil Hašek.

Kontrola, kterou v létě na záchrance nařídil kraj, byla podle Klusáka hloubková. Odhalila spíš technické nedostatky. „Neprokázalo se žádné protežování zaměstnanců, které odboráři dlouho kritizují," zdůraznil.

Odboráři ale upozornili, že Klusák vědomě zaměstnává lékaře, kteří měli v minulosti problém s alkoholem. To ředitel také odmítá. „Vím jen o jednom, který od nás před několika lety odešel pro problémy s pitím. Přijali jsme jej poté, co tři a půl roku abstinoval. Nemyslím si, že by kvůli tomu měl být odepsaný na celý život. Navíc jde o zkušeného odborníka, který má na záchrance své místo. Kdyby ale pochybil znovu, rozloučíme se s ním," ujistil.

Autor: Markéta Chumchalová

Pili jste někdy v pracovní době alkohol?

ANO

68 %

NE

32 %

Hlasovalo: 216

Anketa byla ukončena

9.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení