Apelovali v něm, aby tamní ministerstvo zvážilo všechny možnosti a v dohodě s Ministerstvem vnitra České republiky umožnilo co nejrychlejší návrat k předkrizovému stavu a otevření státní hranice. „Vážený pane ministře! Obracíme se na vás jménem tisícovek občanů města Znojma, největšího města položeného v těsné blízkosti moravsko-dolnorakouské hranice. Čtyřicet let komunistické totality jsme byli zapomenutou periferií státu, nyní kvůli mimořádným rozhodnutím vlád obou států a znovu zavedeným kontrolám hranic mezi Českou republikou s Rakouskem se již půl roku v tomto odříznutém postavení nalézáme opět,“ stojí v dopise, pod kterým je podepsaný starosta Malačka.

Loňský happening u hranic

Znojemští argumentují epidemiologickou situací v obou státech. „Zlepšila se natolik, že již není důvodné hovořit o pandemii, ani o lokálních ohniscích epidemie. Není tedy důvodné, aby byla hranice i nadále proti úmluvám z Schengenu pro běžný styk a cestování uzavřena,“ uvedli v dopise nejvyšší představitelé znojemské radnice.

Jak doplnili, pro město Znojmo a okolní okres, který je dlouhodobě vyhodnocovaný jako jeden z nejproblematičtějších ze socioekonomického hlediska na jižní Moravě, jsou uzavřené hranice fatálním opatřením. „Toto opatření podkopává jeho ekonomickou stabilitu a životní úroveň zdejších občanů. Stovky znojemských podnikatelů jsou existenčně závislí na rakouských zákaznících, na obchodu s rakouskými firmami. Zvláště prekérní situaci zažívají ve frontách před hraničními kontrolami naši pendleři, dojíždějící za živobytím do rakouského příhraničí, či roztržené rodiny a přátelé,“ uvedli Znojemští.

Testování v Hatích. Ilustrační foto.
Hatě: Menší fronty. Lidem slouží druhé testovací místo

K výzvě se ústně připojil i starosta Břeclavi Svatopluk Pěček. „Rozhodně tento podnět znojemských kolegů vítám, podporuji ho a plně s ním souhlasím i v návaznosti na hraniční přechod Břeclav – Reintal a další hraniční přechody u nás na Břeclavsku,“ uvedl pro Deník Rovnost Pěček.