Poté, co vedení Znojma odvolalo k 15. květnu dosavadního šéfa Městských lesů Oldřicha Juřinu kvůli „špatné komunikaci" či „nepřiměřeně vysokým nákladům na cestovné", pověřilo řízením této organizace technika lesního střediska Zdeňka Trojana. Před pár dny ale v celé věci rozhodli čelní představitelé radnice jinak. Trojana do funkce rovnou jmenovali. I když na dobu určitou, konkrétně do 28. února příštího roku, přesto bez výběrového řízení.

A důvod? „Šlo o úpravu dle legislativy v oblasti pracovního práva, kdy je nutno do funkce ředitele jmenovat a ne pouze pověřit řízením, a to i když se jedná o dobu určitou," zdůvodnila rozhodnutí radních mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Radní zároveň ustanovili tříčlennou komisi, aby dohlížela na předání funkce mezi Oldřichem Juřinou a Zdeňkem Trojanem. Podle opozičního zastupitele Jiřího Kacetla je postup městských radních přinejmenším podivný. „Opět to nahrává všem spekulacím, že tato 'otevřená radnice' nedělá vše průhledně," komentoval jmenování nového šéfa bez výběrového řízení Kacetl. Podle něj se má město snažit najít nejlepšího adepta na tuto funkci, a proto normálně vypsat výběrové řízení.

Jmenování Trojana na dobu určitou sice podle Kacetla může vyznít jen jako jeho pověření na omezeně dlouhou dobu. „Po uplynutí této doby mu ale toto jmenování mohou prodloužit. Je to prostě obejití povinnosti udělat výběrové řízení," míní Kacetl.

O své funkci má už nový šéf Trojan jasnou představu. „Nějaké radikální změny nechystám. Chtěl bych posilovat společenské funkce lesa. To se týká hlavně Gránického údolí a Městského lesíka," řekl Znojemskému deníku Trojan. Jasno má i o těžební a pěstební činnosti. „Chci samozřejmě postupovat tak, aby se les zveleboval," ujistil nový šéf Městských lesů Znojmo.

Jde přitom o „horké křeslo". Za posledních pět let je Trojan už šestým ředitelem této městské organizace. Čím to? Dříve odvolaní ředitelé tvrdí, že stáli v cestě naplňování politických zájmů. „Myslel jsem si, že nejdůležitější je mít lesy v pořádku podle zásad správného lesnického hospodaření. Zjistil jsem ale, že nejdůležitější je správně se orientovat v politické situaci na radnici," míní předchůdce odvolaného Juřiny a dlouholetý šéf lesů Petr Jelínek.

Oldřich Juřina pak doplňuje, že za častým střídáním šéfů lesů může stát i záliba některých současných a minulých členů vedení města v myslivosti. „Upřednostňují honitby a peníze z pronájmu před ochranou lesa, a tak by to rozhodně nemělo být," řekl Deníku nedávno Juřina.