„Juch, juch, juch," výská dívčí hlas z reproduktorů a nejmenší tanečnice se svými malými tanečníky vytáčejí kolečka jako dospělí. Mají také stejně dokonalé kroje, jako jejich starší kolegové.

Lidem pak spontánně vyhrknou slzy smíchu do očí, když nejmenší tanečníci předvádějí oblíbený kloboukový tanec. Klučíkům občas nevyjde rytmus při pokusu sebrat klobouk kamarádovi z hlavy a nasadit ho sousednímu tanečníkovi. „Jsou úžasní a zároveň roztomilí," směje se starší žena a mezi potleskem otírá slzy.

Taneční plácek obklopují stoly. Sedí u nich jak místní, tak hosté. Vedrovičtí je všechny pozvali na Den obce Vedrovice.

„Společně se Dnem obce dnes pořádáme i jarmark. Jsme totiž členy Mikroregionu Moravskokrumlovsko a letos jsme se tohoto dne ujali právě my. A protože nemáme žádné konkrétní výročí, které bychom k našemu Dni připojili, rozhodli jsme se uspořádat přehlídku krojovaných tanců," říká starosta Vedrovic Richard Janderka.

Do Vedrovic přijely celkem čtyři soubory. „Je tu Krumlováček z nedalekého Moravského Krumlova, Rozmarýnek z Pohořelic, Malý a Velký Hanýsek ze Šakvic a Malá a Velká Salajenka z Dambořic. Chceme tímto způsobem sobě i dětem připomenout naše lidové tradice. Sami žádný vlastní kroj nemáme, ale myslím, že i tak je na děti pěkná podívaná," vysvětluje starosta.

Asi tři stovky lidí se dobře baví. Sledují především vystoupení souborů.

„Jsem tady společně s přáteli z Klubu důchodců. Chodíme na podobné akce pravidelně. Výborně se bavíme, děti jsou moc šikovné. Až skončí tance, půjdeme se podívat na výstavu, která je na obci," usmívá se důchodkyně Olga Řezníčková.

Kousek od ní se na své vystoupení chystají starší dívky. Jsou oblečené v pestrých krojích, dvě z nich si vzájemně pomáhají doladit kostým.

„Jsem z Dambořic a už se těším na vystoupení. Divákům předvedeme mimo jiné naše vystoupení na hudbu Michaela Jacksona," svěřuje se Veronika Hamanová.

Jedno vystoupení střídá v rychlém sledu druhé a diváci si nestačí ani svlažit rty v oroseném pivu či moravském bílém víně. Malou holčičku však upoutal stánek poněkud bokem tanečníků. „Já bych chtěla cukrovou vatu," volá na mámu ve snaze překřičet lidovou hudbu dívenka. O chvilku později si už spokojeně noří nos do sladké, růžové, lepkavé hmoty.

Lidé se zajímají také o stánky s řemesly. Nabídka je pestrá: keramika, dřevěné výrobky, šperky, krajky nebo med. „Tento je tmavý lesní, tento bezový a tento lipový s červenými ořechy," představuje zájemcům své zdravé sladkosti muž u stánku s medem. Skupinka čtyř asi desetiletých dívek pak ochutnává od každého z nich.

Nad prosluněnými Vedrovicemi se vznáší jen několik oblaků a hlavně dobrá nálada.