Na Zelený čtvrtek otevře s nádechem velikonoční atmosféry například zámek ve Vranově nad Dyjí. Návštěvníci se mohou těšit na klasickou prohlídkovou trasu, při níž uvidí zámek vyzdobený velikonoční výzdobou a jarními květinovými dekoracemi. V případě hezkého počasí nabízí zámek i možnost vystoupat na středověkou strážní věž s vyhlídkovým ochozem.

Na Hraběcí Velikonoce zve od čtvrtka do pondělí hrad Bítov. První okruh nabídne velikonočně vyzdobené interiéry v prvním patře. Prohlídku návštěvníci zakončí v hradní kuchyni, kde v sobotu a v neděli uvidí v provozu kachlový sporák i krbové ohniště.

Zdroj: Deník/Jana Karásková

Zhlédnou přípravu velikonočních pokrmů staročeské kuchyně a některé z nich budou moci i ochutnat. Po celou dobu Velikonoc bude zdarma otevřen druhý prohlídkový okruh, kde bude možné si bez průvodce prohlédnout nádvoří, kapli, a první část hradního pivovaru včetně sladovny a zahrady barona Haase se zvířaty.

Na návštěvu Znojemského hradu se mohou návštěvníci vypravit jen o den později, na Velký pátek. Otevřeno bude do Velikonočního pondělí, v dubnu pak bude zámek zpřístupněn jen o víkendech. Za vhodných klimatických podmínek bude o Velikonočním víkendu přístupná i rotunda svaté Kateřiny.

Novinkou jsou modely i dobové oblečení

Zámek v Moravském Krumlově má otevřeno celoročně, společně se Slovanskou epopejí bude přístupný i o Velikonočních svátcích. Návštěvníky přivítá kromě víkendu i v pátek a pondělí.

Naopak až v pondělí prvního dubna otevře své brány návštěvníkům zámek v Miroslavi. Nabídne jim novinku v podobě dobového oblečení a modely českých hradů a zámků.

Po osmadvaceti měsících práce se zahrada na Státním zámku v Lysicích na Blanensku změnila k nepoznání. Rozsáhlá obnova stála bezmála 194 milionů.
Start turistické sezony. Znojemské vinobraní i Vranovskou přehradu čeká jubileum

Uherčický zámek se otevře pro návštěvníky až prvního května. Už nyní se však mohou těšit na novou prohlídkovou trasu a obnovené netradičně barevné štuky.

Na interiéry zámku v Jevišovicích se tuto sezónu lidé nepodívají. Budou uzavřeny z důvodu budování nových expozic. Přístupné bude zdarma pouze nádvoří a expozice Skalní malby od prvního května.