Bourání domu, barevná vajíčka, spousta vína a gospelové písně. Takový je stručný souhrn uplynulého velikonočního víkendu.

Znojemsko zažilo nezvykle teplý a z pohledu policistů i celkem klidné tři dny.

„Mimořádně krásné období trvá už třináct dnů a ještě bude určitě nějaký den trvat. Teploty se pohybují kolem dvaadvaceti stupňů Celsia nad nulou. V Dyjákovicích jsme naměřili dokonce ještě o tři stupně více,“ informoval Jiří Trachtulec z kuchařovické meteorologické stanice.

O prodlouženém svátečním víkendu mohli lidé na Znojemsku zhlédnout demolici domu, koncert gospelové skupiny, či ochutnat stovky vzorků vín.

Bleskovou demolici domu na rohu Pražské a Přímětické ulice ve Znojmě, kterou měli v plánu stavaři hned v sobotu, předznamenal příjezd těžké stavební techniky. Dlouhou dobu chátrající stavbu strhly stroje k zemi za pár hodin, trosky teď ale budou dělníci ještě několik dnů odklízet. Při bourání asistovali i dobrovolní hasiči ze Slupi, kteří stoupající prach pravidelně stříkali vodou. „Nejprve dům zbouráme a potom postupně dělníci odvozí materiál. Předpokládám, že by práce mohly skončit koncem příštího týdne,“ uvedl Stanislav Hahn ze stavební firmy, která demolici provádí.

Konec trhů

Koncert křesťanských písní byl jedním z vrcholů závěru doprovodného programu znojemských velikonočních trhů na Masarykově náměstí ve Znojmě. Vystoupení vokálního souboru Alfa Gospel Praises si mohli poslechnout lidé na znojemském Masarykově náměstí na Bílou sobotu. „Vím, že soubor už ve Znojmě párkrát vystupoval. Ale dnes byl nejlepší. Je velká škoda, že si gospely nepřišlo poslechnout více lidí,“ řekla Romana Stehlíková.

Někteří lidé využili volného času a zašli na ochutnávku vín, které se konaly na řadě míst Znojemska. Milovníci vín se sjížděli třeba do Vrbovce, Dobšic, Višňové nebo Nového Šaldorfa.

Krásné počasí vylákalo spoustu lidí do přírody, jiní využili tepla a vydali se na cyklistickou vyjížďku.

Novou trasu pro vyznavače nordic walking, tedy chůze s hůlkami, otevřeli v neděli v Jaroslavicích. Značená stezka se vine kolem místních sklepů, vinic, zámeckou alejí až do sousedního Rakouska.

Pondělní pomlázka

Na co se už jistě těšili především muži a chlapci, byla pondělní pomlázka. Tu letos doprovodilo mimořádně slunné a teplé počasí.

Klid měli hasiči, policisté i záchranáři. V podstatě vyjížděli k jedné vážné dopravní nehodě, která se stala v sobotu dopoledne u Chvalatic. „Záchranáři museli povolat k přepravě zraněné spolujezdkyně vrtulník,“ sdělila mluvčí krajské záchranné služby Barbora Zuchová.