Především výstavy vín lákají o Velikonocích na Znojemsku. Největší bude v neděli v Šatově, kde si přátelé vín mohou vybírat z téměř jedenácti set vzorků. Pokud dává někdo přednost zdravému pohybu, může zamířit do Jaroslavic na první výšlap po stezce pro nordic walking.

Už v sobotu bude přátele vín lákat specializovaná výstava Jarovín Rosé v Dobšicích. „Letos pořádáme šestý ročník a představíme ještě širší průřez produkcí těch nejlepších růžových vín nejen z České republiky,“ řekl iniciátor výstavy Jiří Hort.

V dobšické sokolovně mohou hosté chutnat sto třicet vzorků od tří hodin odpoledne.

K vůbec největším koštům na Moravě patří tradiční výstava v Šatově. „ Letos pořádáme šestadvacátý ročník. Vzorků máme letos téměř jedenáct set, což je zhruba o sto víc než v jiných letech,“ řekl jeden z organizátorů výstavy Václav Kropáč. Návštěvníci se mohou těšit na vína ze všech vinařských podoblastí na Moravě, i vzorky z Rakouska a Slovenska,“ dodal Kropáč.

Podle zkušeností z minulých let pořadatel očekává, že do Šatova za vínem zamíří až tisíc lidí. „Naše výstava je známá a oblíbená, patří k největším na Moravě. Mimoto je samozřejmě Šatov vyhledávané místo, proto se někteří návštěvníci přijedou i na víc dní a vedle vína se věnují i poznávání okolí,“ podotkl Kropáč. Výstava začíná v šatovském kulturním domě v devět hodin dopoledne.

Tradiční výstava

Ještě o pět let déle pořádají svou výstav vín ve spolupráci s úřadem městyse zahrádkáři ve Višňové. „Letos je na pořadu už jedenatřicátý ročník. Organizátoři shromáždili vzorky jak od významných vinařských firem, tak od zdejších velkých vinařů i od zahrádkářů. Celkem letos nabídneme skoro čtyři sta vzorků,“ řekl starosta Višňové Jan Daniel.

I do Višňové někteří z pěti stovek hostů, které košt zpravidla přiláká, jezdí nejen ochutnat víno.

„I letos se docela plní náš cyklopenzion,“ potvrdil starosta.

Zcela prázdný nezůstal o svátcích ani kulturní kalendář. Na znojemském Masarykově náměstí vystoupí na Bílou sobotu ve tři hodiny odpoledne vokální soubor Alfa Gospel Praiser. V neděli v osm večer bude pak připraven koncert barokních a lidových duchovních velikonočních skladeb ve znojemském kostele Svatého Mikuláše.

Protáhnout si nejen nohy, ale i ruce mohou lidé, kteří v neděli vyrazí do Jaroslavic. Obec ve spolupráci se sousední rakouskou vesnicí Seefeld – Kadolz pořádá slavnostní otevření pěší trasy pro takzvaný nordic walking.

Při tomto relativně novém sportu používají lidé při chůzi speciální trekingové hole, které pomáhají procvičovat i horní polovinu těla. Stezka nazvaná Cesta dvěma zeměmi se otevře v neděli v deset hodin. Start na první pochod je z jaroslavického náměstí.

„V deset hodin slavnostně otevřeme stezky, hrát bude i hudba. Poté se spíše symbolicky projdeme po náměstí, ale zájemci mohou samozřejmě ihned absolvovat celou osmnáct kilometrů dlouhou trasu, až do sousedního Rakouska,“ uvedl starosta Jaroslavic Petr Zálešák.

Nová trasa

Nová trasa pro nordic walking vede z jaroslavického náměstí místní sklepní uličkou, blízkým vinohradem, a zámeckou alejí okolo obce a pokračuje přes místní hřiště do rakouské vesničky Seefeld-Kadolz.

„Na začátku, tedy v Jaroslavicích, jsou informační tabule v češtině, v cíli v Rakousku pak v němčině,“ dodal Zálešák.