Na velikonoční pondělí budou některé památky na Znojemsku přístupné. Správcové otevřou brány hradů a zámků už od soboty od rána. Jednou z památek je i zámek v Moravském Krumlově, kde je umístěna Muchova Slovanská epopej.

„Galerii otevřeme v neděli a v pondělí od devíti do šestnácti hodin. Kromě obrazů Slovanské epopeje je zde ke shlédnutí výstava připomínající pobyt středověkého lékaře Paracelsa a expozice Klubu filatelistů Alfonse Muchy,“ řekla vedoucí galerie Marie Makovičková.

Slovanská epopej Alfonse Muchy představuje cyklus dvaceti monumentálních obrazů z dějin slovanských národů. Už letos se ale možná odstěhuje do Prahy, která pro expozici chystá nový výstavní pavilon na pražském Výstavišti.

Návštěvníci budou moci zavítat i na zámek ve Vranově nad Dyjí a na hrad Bítov. „Vzhledem k tomu, že jsou Velikonoce a je dlouhé pracovní volno, tak předpokládáme zájem návštěvníků. Necháme už otevřeno i na poslední březnový víkend,“ sdělil kastelán vranovského zámku Karel Janíček. Součástí zimní přípravy na novou sezonu byla oprava přijímacího salonku s hodnotnými klasicistními tapetami z konce osmnáctého století. „Pořídili jsme nové okenní závěsy, zrestaurovali jsme stůl a židle, uplatnili jsme výrobky z vranovské kameniny zdobené tiskem,“ dodal Janíček.

Bítov otevře

Hrad Bítov své dveře otvírá už v sobotu v deset hodin dopoledne a poslední prohlídkou končí v pondělí ve tři hodiny odpoledne. „Hrad budeme mít otevřený celý víkend včetně pondělí. Interiéry jsme vyzdobili velikonočními dekoracemi,“ prozradila zástupkyně kastelána hradu Bítov Jana Binderová.

Naopak marně budou zájemci klepat na dveře vojenského opevnění v Šatově a vodního mlýnu ve Slupi. Ani znojemský hrad s rotundou nejsou o velikonočních svátcích přístupné.

„Dříve jsme tyto expozice měli otevřené, ale nezaznamenali jsme žádný velký ohlas. Na sezonu připravujeme hodně výstav ke stotřicátému výročí založení muzea,“ řekla ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

Návštěvní sezonu připravují zaměstnanci Technického muzea v Brně od prvního dubna. „Je velká zima a všechny prostory vodního mlýnu ve Slupi jsou nyní v provizorním stavu,“ sdělil správce Milan Novoměstský.

Uzamčený zůstane i šatovský bunkr. „Z šatovského bunkru jsme odvezli veškeré zbraně i vojenskou techniku. Prostory budeme nyní malovat a sezonu zahájíme prvního dubna,“ dodal správce vojenského objektu Jiří Špinar.

Jediný je v Šatově

Železobetonový srub, známý jako Pěchotní srub Zahrada, využívala armáda až do roku 1999. Je vybavený speciální pevnostní výzbrojí a výstrojí. Jako jediný z jihomoravských pěchotních srubů je přístupný veřejnosti. Představuje unikátní historickou, technickou a vojenskou památku.