Krátce po osmé hodině prosvítá znojemským sychravým ránem chladné slunce. Na jednu ze svých prvních výprav za pomlázkou se spolu se svým mladším bratrem v jednom z místních paneláků připravuje i čtyřletý Honzík. Vyšlehat se vydal svoji o něco málo starší kamarádku ze školky. „Hody, hody doprovody,“ piluje, zatím co se výtahem nechává vyvézt do nejvyššího patra. Spolu s ním se v pondělí na pomlázku vydaly stovky kluků a mužů. Svoji výslužku po městě nosili v proutěných košících nebo častěji v igelitových taškách. Někteří z nich odpoledne skončili opilí v nemocnici.

„Od rána nám na centrální příjem přivezli tři opilce, což je oproti jiným dnům vysoký nadstandard. Jeden z nich byl natolik agresivní a odmítal ošetření, že jsme mu museli nechat podepsat negativní revers a bez ošetření jej propustit,“ uvedl primář centrálního přijmu ve znojemské nemocnici Zdeněk Monhart.

Ve Znojmě není už řadu let záchytka, proto opilí lidé končí většinou na běžných odděleních. „Pokud mají nějaké zranění, pak na chirurgii. V případě, že jsou opilí prakticky do bezvědomí, pak na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Na nejbližší záchytku do Brna je vozíme pouze v případě, že jsou hodně agresivní. Pak ale většinou s doprovodem policie,“ dodal Monhart.

Městem se dopoledne trousily hloučky koledníků. Ti starší ale k přepravě kvůli špatnému počasí využívali auta. Jelikož kromě vajíček rozdávají ženy i alkohol, byla policie připravena. „Jako každý rok jsme posílili hlídky. Doufáme ale, že pondělí bude klidné jako celý víkend. Do odpoledních hodin jsme nikoho pod vlivem alkoholu za volantem nezastavili, “ řekl operační důstojník policie.

I městští strážníci měli službu jako každou jinou. Zasahovali u jediné rvačky. Ve víkendovém provozu znojemských hospod a klubů to ale není výjimečná událost.

O prodlouženém víkendu také zela prázdnotou i většina stánků na velikonočních trzích. Letos poprvé je jako novinku připravilo město. Nabídky nevyužili ani obchodníci ani nakupující. Nalákat do centra více lidí se především kvůli špatnému počasí radnici nepodařilo. „Trhy tu ještě nemají žádnou tradici. Poznamenalo je také bohužel špatné počasí. Příští rok bychom ale chtěli určitě pokračovat,“ řekl starosta Petr Nezveda.

I když je pomlázka spojována s velikonocemi, do křesťanského liturgického roku nepatří. Pomlázka vznikla podle odborníků pravděpodobně od slova pomladit. Šlehání dívek tak symbolizuje předání svěžesti, pružnosti a zdraví mladého jarního prutu.