Hladina řeky v Jevišovicích v pondělí dopoledne výrazně poklesla. „Lidé vyklízí své domy, až na dvě rodiny se již všichni vrátili do svých domovů," popsal situaci starosta Jevišovic Pavel Málek. V pondělí dopoledne byla přitom tamní říčka ještě na druhém povodňovém stupni. „Přehrada teče i nadále přes bezpečnostní přeliv, v neděli se na nás ale hnalo padesát kubíků vody za sekundu, nyní již pouze třicet," naznačil Málek.

Starosti nadělala velká voda i Hrušovanským. „Hasiči tady od nedělního večera čerpají vodu z polí a odvádí do řeky. Je zaplavených pár set hektarů polí, obytné domy bezprostředně ohrožené nejsou," objasnil místostarosta Hrušovan nad Jevišovkou Jan Šedivý.

Voda ničila i jinde. Spláchla dokonce ryby z rybníka nad Trstěnicemi. Podle informací Znojemského deníku Rovnost sbírali lidé kapry přímo na fotbalovém hřišti. „Slyšela jsem, že kapři a tolstolobici byli k nalezení i ve vesnici. Spoustu práce měli hasiči s odčerpáváním vody a postihlo to i náš dům, bydlíme na samotě nedaleko potoka a většina záplav u nás začíná nebo končí," popsala starostka Zdeňka Březinová.

Jak dodala, lidé měli ve sklepech po kolena vody a postižené byly i studny. „Místní mohou přijít k faře, kde máme k dispozici vodovodní kohoutek a každý si může načepovat pitnou vodu," doplnila Březinová.

Velká voda stekla do vsi z kopců podle starostky proto, že pole nyní postrádají remízky a meze, které v minulosti podobným událostem dokázaly zabránit.

Vodohospodáři i nadále bedlivě sledují přehrady v Jevišovicích a Výrovicích. Třetí povodňový stupeň hlásily v pondělí odpoledne již jen vodní toky v Hrušovanech a Výrovicích. „Na vodních dílech Jevišovice a Výrovice dochází však již vzhledem ke snižujícím se přítokům k postupnému poklesu hladin," informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Druhý stupeň pak ještě hlásila Jevišovka v Božicích.

Jen v neděli vyráželi na Znojemsku vlivem silných dešťů hasiči k šestapadesáti případům. Především zbavovali sklepy rodinných domů vody, plnili pytle s pískem a bedlivě sledovali plnící se koryta řek. Nejvíce případů řešili v Hostěradicích, Tvořihrázi a v Jevišovicích a blízkém okolí, kde se za pomocí pytlů s pískem snažili zabránit vniknutí vody do rodinných domů.

Kvůli dešťům zasedla ve Znojmě i povodňová komise.