„V letošním hodnocení a zatřiďování spolu se Sauvignony dominovala vína Veltlínského zeleného. Ročník 2022 byl pro veltlíny jeden z těch nejlepší. Potvrzuje se, že veltlíny ze Znojemska patří skutečně na špici. Vedle dlouhodobého pěstování, čímž patří mezi tradiční odrůdy, pak vyhovuje zdejší půdní složení i klimatické podmínky. Vína Veltlínského zeleného jsou velmi plná v chuti, ale i v aromatice. Jejich mandlovost a muškátovost potěší nejednoho znalce a milovníka vína a co víc, mají velký potenciál k dlouhodobému zrání," přiblížil František Koudela, který je předsedou VOC Znojmo.

Znojemský košt zná Krále vína. Návštěvníci mohli ochutnat skoro 650 vzorků
Znojemský košt zná Krále vína. Návštěvníci mohli ochutnat skoro 650 vzorků

Pro vinaře je označení VOC Znojmo velmi exkluzivní, svá vína proto pečlivě připravují. Nejvíce nově certifikovaných vín je odrůdy Sauvignonu, následuje Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Mezi zatříděnými víny jsou i dvě cuvée.

Lahve s víny VOC Znojmo poznají zákazníci podle tradiční kontrolní pásky, garantující původ a výjimečnost vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti.

Znojmem se nesla vůně vína. Znovínský košt přilákal skoro dva tisíce milovníků
Znojmem se nesla vůně vína. Znovínský košt přilákal skoro dva tisíce návštěvníků

"Pro vína s označením VOC platí striktní pravidla, dokonce přísnější, než definuje zákon. Spotřebitel tak má jistotu, že si kupuje opravdu kvalitní víno, typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Aby ve vínech ještě více vynikl terroir, musí mít zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr, což dává vínu typičtější charakterové vlastnosti," připomněl Koudela.

Vína do apelačního systému VOC Znojmo zatřiďují odborníci vždy dvakrát ročně, a to v dubnu a srpnu.

Nově certifikovaná vína VOC Znojmo každoročně vstupují na trh počátkem května, při příležitosti Festivalu vína VOC Znojmo. Na návštěvníky tak čeká nejen degustace, ale také kulturní program s důrazem na folklorní a cimbálovou muziku. Letos se koná 6. května na Horním i Václavském náměstí, na Slepičím trhu i v Obrokové ulici. Odpočinková zóna bude na prostranství u rotundy svaté Kateřiny. Loňský ročník přilákal přes čtrnáct tisíc lidí. Za vínem, muzikou a setkání s přáteli dorazili návštěvníci z různých míst napříč republikou.

Vinařství Thaya se stalo Vinařstvím roku 2022 v kategorii středních podniků.
Sláva v Havraníkách. Vinařství Thaya má titul Vinařství roku 2022

VOC Znojmo patří k průkopníkům apelačního systému v České republice a vína znojemských vinařů s označením VOC se řadí mezi vína prestižní. Funguje už patnáctým rokem.

Podmínky pro zařazení vín do VOC Znojmo: vinař musí být členem VOC Znojmo, povoleny jsou pouze odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a jejich cuveé, hrozny musí pocházet z registrovaných vinic, hrozny musí mít nejméně 19° NM, výnos nesmí překročit 2,5 kilogramu na keř, školení vína nesmí probíhat metodou „barikování“, vína nesmí být vyrobena metodou dlouhodobého zrání na kvasničných kalech, jablečno-mléčná fermentace je povolena, zbytkový cukr ve víně je povolen do 15 g/l, obsah alkoholu ve víně je omezen na maximálně 13,9 % objemových, vína musí výrazně vykazovat typické senzorické vlastnosti znojemské vinařské podoblasti.