„Mezi hosty byl i atašé generálního konzula Ruské federace v Brně Georgy Akaemov a ředitel Krajského vojenského velitelství v Brně plukovních generálního štábu Karel Černý. Pietní akt se těšit velkému zájmu veřejnosti,“ uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Převzetí budovy celnice německými vojenskými orgány a odchod českých vojáků, Hatě, říjen 1938.
Znojmo, 15. březen 1939: bez odporu. Němcům komplikovalo postup jen počasí

První projev přednesl starosta Znojma Jan Grois. Připomněl hrůzy druhé světové války i klíčovou úlohu našich spojenců, domácího a zahraničního odboje i Rudé armády, která osvobodila Znojmo. „Od konce druhé světové války jsme ušli kus cesty. Evropa i Česká republika je postavena na principu svobody jedince a na ideálech demokracie. Mějme však na paměti, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. Za svobodu je nutné bojovat, svobodu si musíme hýčkat, svobodu musíme bránit,“ řekl Grois.

Bojovníky i oběti druhé světové války připomněl ve svém projevu také atašé generálního konzula Akaemov. „Chtěl bych poděkovat městu Znojmu a všem, kdo udržují památku na hrdiny druhé světové války a památku padlých Rudoarmějců,“ konstatoval Akaemov.

Slova se ujal i zástupce Českého svazu bojovníků za svobodu František Skřivánek.

Výročí srpnové okupace připomněl odpolední happening Vynášení tanku ze Znojma.
Vzpomínky na srpen 1968: ze Znojma vynesli tank, k nebi vzlétly rudé balonky

Pietní akt pokračoval v komornějším duchu na Mariánském náměstí, kde účastníci pietního aktu položili věnce a květiny k soše Rudoarmějce. Na obou místech zazněly státní hymny.