V Popicích, kde žije, se letos s přáteli a známými také dal do sázení stromů. Nejprve vysadili lípu k jubileu republiky. A pracují na aleji, která povede až do sousedních Konic. „Stromů dnes spíše ubývá, proto jsem rád, když se vrací do krajiny. Pěstovat stromky je ostatně moje práce, ale také koníček,“ říká Venuta.

Nápady na sázení stromů prý dostává třeba při vycházkách do okolí. „Na to se mně ptává i manželka, kam na ty nápady pořád chodím. Ani sám pořádně nevím. Ale jsem místní patriot a jsem rád, když něco pěkného vzniká a ještě víc, když to lidé vezmou za své a podílí se na tom. To mi přináší uspokojení,“ vysvětluje Venuta.

Jak dodává, proto ho obzvláště potěšilo, když na sázení první části aleje z Popic ke Konicím přišlo na šedesát lidí. „Plánovali jsme původně švestkovou alej, ale skladba je nakonec bohatší. Máme tam i žluté, červené a zelené ringle. U kapličky jsme pak zasadili také dvě meruňky,“ vypočítal organizátor sázení aleje.

První ovoce dvacítka stromků podle jeho odhadu vydá zhruba za dva roky. Před tím ale ještě potřebují dost práce. „Každý stromek potřebuje týdně tak dvacet litrů vody. Zalévání beru na sebe, nezbývá doufat a modlit se, že bude taky pršet,“ usmál se Venuta. Další stromy chce sázet brzy. „Alej bude mít ještě dalších padesát nebo šedesát stromů. Další doufám zasadíme už na podzim a pokračovat bychom měli pak zase na jaře, vždy dvacet až třicet stromů,“ plánuje Venuta.