Lidé se obávají silného zápachu a zničení rekreační lokality proslulé jako český Jadran. „Máme velké obavy. Lidé sem jezdí za odpočinkem, sportovat, poznávat celý region. V běžné sezoně se jich tu vystřídá až sto tisíc. To budou jezdit na kolech mezi kejdou a kamiony s prasaty? Do významné turistické lokality tak rozsáhlý chov nepatří. To je jak kdyby ho postavili v Peci od Sněžkou,“ přirovnal ředitel kempu Vranovská pláž Pavel Svoboda.

Vepříny by podle něj narušily lokalitu, ubylo by návštěvníků. „O živobytí by přišlo na stovky ubytovatelů, provozovatelé restaurací a dalších služeb,“ upozornil Svoboda.

Lidé už také sepsali petici. „Mám z toho strašnou obavu, převládající směr větrů jde právě od vepřína, a dá se také předpokládat, že majitel bude kejdu vyvážet na blízká pole, která tu vlastní. Při vyskladňování dobytka projede obcí na padesát kamionů a máme obavy i ze ztráty spodní vody ve studních. Investor má totiž v plánu pět dalších vrtů hlubokých sto dvacet metrů,“ vyjmenoval iniciátor petice Drahomír Trojan.

Nejmodernější technologie

Petici podepsalo dvě stě třicet lidí. „To ještě nevěděli, že se jedná o deset tisíc prasat, jejichž chov se ale otočí během roku třikrát,“ podotkl Trojan.

Téměř polovina ze zhruba šesti set obyvatel Štítar vyjádřila nesouhlas také v anketě. Výsledky sečetli na radnici v pondělí. „Z celkového počtu 271 odevzdaných lístků se proti výstavbě vepřína vyslovilo 255 občanů, 16 bylo pro,“ uvedla starostka Pavla Rozsypalová.

Stavbu vepřína plánuje Zemědělské družstvo Petřín, patřící do skupiny Rhea Holding. Ředitel družstva Josef Kolář věří, že obavy lidí rozptýlí. „Nemáme ani v nejmenším zájem snižovat kvalitu života místních obyvatel ani rekreantů. Uvažujeme využít nejmodernější dostupné technologie a celý projekt budou posuzovat orgány státní správy, které dohlíží na životní prostředí a kvalitu života obyvatel dané oblasti,“ vyjádřil se pro Deník Rovnost.

Starostku Štítar, ale nepřesvědčil. „Areál statku je severozápadně od obce a tímto směrem převažují větry. Zápach se bude šířit přímo do obce a žádné technologie tomu nezabrání,“ namítala.

Pozoruje také pokles zájmu o nemovitosti. „Už několikrát jsem se setkala s odmítnutím koupě nemovitosti, právě proto, že se zájemci dozvěděli o plánovaném záměru výkrmny prasat. Každý kdo logicky uvažuje, nemůže podpořit takto obrovský intenzivní chov dobytka v rekreační oblasti, památkové zóně a v blízkosti místního hřbitova. Naši obec by to nenávratně poškodilo,“ zdůraznila Rozsypalová.

Pytlíky na nevolnost

O schůzku s investorem se pokoušela marně. „Nakonec se neuskutečnila, pan Kolář se z ní omluvil,“ pokrčila rameny. Jménem městyse zašle na krajský úřad námitky.

Vranovská pláž je oblíbeným místem i pro Jakuba Masaříka ze Znojma „To abychom fasovali na vstupu pytlíky na nevolnost. Dýchat to v létě třiceti stupňovém vedru bude asi velké sebezapření,“ zvažoval.

Proti vepřínu se postavili i zástupci agentury ZnojmoRegion, která v cestovním ruchu zastupuje města, obce a podnikatelské subjekty Znojemska. „Záměr považujeme za velmi nevhodný a z pohledu cestovního ruchu a infrastruktury pro tuto oblast destrukční. Věříme, že k vybudování výkrmny nakonec nedojde nebo bude její kapacita snížena,“ uvedla za Znojmoregion předsedkyně představenstva Marie Tesařová.

Proti námitkám zatím stojí i kladný posudek EIA. Mluvit o termínu zahájení či dokončení stavby je podle ředitele družstva v tuto chvíli předčasné. „Jedná se o poměrně složitý povolovací proces, navíc bude třeba rozptýlit obavy místních obyvatel ze zápachu a podobně,“ uvedl Josef Kolář.