Lidé se obávají silného zápachu a zničení rekreační lokality proslulé jako český Jadran. „Máme velké obavy. Lidé sem jezdí za odpočinkem, sportovat, poznávat celý region. V běžné sezoně se jich tu vystřídá až sto tisíc. To budou jezdit na kolech mezi kejdou a kamiony s prasaty? Do významné turistické lokality tak rozsáhlý chov nepatří. To je jak kdyby ho postavili v Peci od Sněžkou,“ přirovnal ředitel kempu Vranovská pláž Pavel Svoboda.

Vepříny by podle něj narušily lokalitu, ubylo by návštěvníků. „O živobytí by přišlo na stovky ubytovatelů, provozovatelé restaurací a dalších služeb,“ upozornil Svoboda.

Kontrola na hraničním přechodu při vjezdu do Rakouska.
Vedení Znojma žádá o otevření hranic s Rakouskem. Břeclavští podnět podporují

Lidé už také sepsali petici. „Mám z toho strašnou obavu, převládající směr větrů jde právě od vepřína, a dá se také předpokládat, že majitel bude kejdu vyvážet na blízká pole, která tu vlastní. Při vyskladňování dobytka projede obcí na padesát kamionů a máme obavy i ze ztráty spodní vody ve studních. Investor má totiž v plánu pět dalších vrtů hlubokých sto dvacet metrů,“ vyjmenoval iniciátor petice Drahomír Trojan.

Nejmodernější technologie

Petici podepsalo dvě stě třicet lidí. „To ještě nevěděli, že se jedná o deset tisíc prasat, jejichž chov se ale otočí během roku třikrát,“ podotkl Trojan.

Téměř polovina ze zhruba šesti set obyvatel Štítar vyjádřila nesouhlas také v anketě. Výsledky sečetli na radnici v pondělí. „Z celkového počtu 271 odevzdaných lístků se proti výstavbě vepřína vyslovilo 255 občanů, 16 bylo pro,“ uvedla starostka Pavla Rozsypalová.

Devětapadesátiletý řidič motocyklu nezvládl předjížděcí manévr a narazil do stromu, u něhož zemřel.
Starší motorkář havaroval u Hrádku. Náraz do stromu nepřežil

Stavbu vepřína plánuje Zemědělské družstvo Petřín, patřící do skupiny Rhea Holding. Ředitel družstva Josef Kolář věří, že obavy lidí rozptýlí. „Nemáme ani v nejmenším zájem snižovat kvalitu života místních obyvatel ani rekreantů. Uvažujeme využít nejmodernější dostupné technologie a celý projekt budou posuzovat orgány státní správy, které dohlíží na životní prostředí a kvalitu života obyvatel dané oblasti,“ vyjádřil se pro Deník Rovnost.

Starostku Štítar, ale nepřesvědčil. „Areál statku je severozápadně od obce a tímto směrem převažují větry. Zápach se bude šířit přímo do obce a žádné technologie tomu nezabrání,“ namítala.

Pozoruje také pokles zájmu o nemovitosti. „Už několikrát jsem se setkala s odmítnutím koupě nemovitosti, právě proto, že se zájemci dozvěděli o plánovaném záměru výkrmny prasat. Každý kdo logicky uvažuje, nemůže podpořit takto obrovský intenzivní chov dobytka v rekreační oblasti, památkové zóně a v blízkosti místního hřbitova. Naši obec by to nenávratně poškodilo,“ zdůraznila Rozsypalová.

Pytlíky na nevolnost

O schůzku s investorem se pokoušela marně. „Nakonec se neuskutečnila, pan Kolář se z ní omluvil,“ pokrčila rameny. Jménem městyse zašle na krajský úřad námitky.

Vranovská pláž je oblíbeným místem i pro Jakuba Masaříka ze Znojma „To abychom fasovali na vstupu pytlíky na nevolnost. Dýchat to v létě třiceti stupňovém vedru bude asi velké sebezapření,“ zvažoval.

Slavnostní otevření sportovního hřiště na opravené zahradě Mateřské školy Husova v Moravském Krumlově. Nově si děti zahrají basketbal, tenis, volejbal, fotbal a házenou, nebo se projedou na dráze pro koloběžky. Foto: Eva Fruhwirtová
Návrat do školky: krumlovské děti řádí na nových koloběžkách

Proti vepřínu se postavili i zástupci agentury ZnojmoRegion, která v cestovním ruchu zastupuje města, obce a podnikatelské subjekty Znojemska. „Záměr považujeme za velmi nevhodný a z pohledu cestovního ruchu a infrastruktury pro tuto oblast destrukční. Věříme, že k vybudování výkrmny nakonec nedojde nebo bude její kapacita snížena,“ uvedla za Znojmoregion předsedkyně představenstva Marie Tesařová.

Proti námitkám zatím stojí i kladný posudek EIA. Mluvit o termínu zahájení či dokončení stavby je podle ředitele družstva v tuto chvíli předčasné. „Jedná se o poměrně složitý povolovací proces, navíc bude třeba rozptýlit obavy místních obyvatel ze zápachu a podobně,“ uvedl Josef Kolář.