Neposekaný trávník, zarostlé neupravené náměstí či méně nově natřených laviček. I takový bude možná efekt letošních vládních škrtů. Přes úřady práce má totiž protéct méně peněz na takzvané veřejně prospěšné práce (VPP).

Podobný výsledek úspor ale už nyní odmítají někteří starostové. Například prosiměřičtí chtějí část lidí, kteří budou pečovat o veřejná prostranství, platit z vlastního.

„V minulých letech u nás pracovalo až šest lidí. Podle informací, které mám nyní, získáme letos maximálně dva zaměstnance. Proto chceme přijmout další lidi, které zaplatíme z vlastních peněz. Vyzvali jsme už místní, kteří jsou evidovaní na úřadu práce a mají zájem o práci, aby se do sedmého března přihlásili na podatelnu,“ řekl starosta Prosiměřic Jiří Lukeš.

Dodal, že náklady na čtyři zaměstnance zatíží obecní pokladnu. „Ale nechceme mít v obci nepořádek, proto to budeme řešit takhle. Chtěli bychom od dubna zaměstnat na šest hodin denně čtyři lidi, kteří se budou především starat o úklid veřejného prostranství. Jejich úkolem bude sázení a údržba zeleně a pokos trávy. Už dnes máme na stole pět žádostí, uvidíme, jaký bude zájem,“ dodal starosta.

Člověk, kterého takto v Prosiměřicích zaměstnají, dostane skoro šest tisíc sedm set korun měsíčně. Znojemský úřad práce nyní přijímá žádosti na VPP. „Začali jsme kontaktovat starosty obcí a měst, kteří mohou začít podávat žádosti. Podle nich zjistíme, jaký je zájem a kolik míst zřídíme. Pro začátek je však budeme omezovat, protože politika nezaměstnanosti se ubírá jiným směrem a právě VPP nejsou nyní nejdůležitější. Nemohu tedy v této chvíli ani moc situaci komentovat, protože se právě všechno krystalizuje,“ vysvětlil ředitel úřadu práce Emil Čopf.

Jen do června

Dodal, že smlouvy budou s obcemi uzavírat jenom do června. „Peníze platíme z projektu Evropských sociálních fondů, který právě v červnu končí. Nyní od nás vesnice dostanou na jednoho člověka měsíční dotaci osm a půl, nebo devět a půl tisíce korun,“ uvedl Čopf.

Podle něj budou představitelé obcí zklamaní, protože informace nejsou optimistické.
Předběžné schválení jen jediného člověka na VPP neuspokojilo vedrovického starostu. „Právě dnes jsem se na úřadu práce dozvěděl, že jsme z deseti požadovaných pracovníků dostali jednoho, a to jen do konce června. Dost mě to zaskočilo, protože budeme dělat kanalizaci a práce bude dost. Zřejmě si lidi zaměstnáme na vlastní náklady,“ zlobil se starosta Vedrovic Richard Janderka.

Podle něj nejsou optimální ani podmínky pro přijetí. Zaměstnanec nesmí pracovat poslední tři roky u obecního úřadu a musí být v evidenci úřadu pět měsíců. O šest lidí, kteří by se starali o veřejnou zeleň, zažádali i v Moravském Krumlově. „Nemáme zatím žádné informace. Díky příspěvkům na jednotlivé zaměstnance ale každoročně uspoříme nějaké peníze,“ sdělil tajemník krumlovské radnice Pavel Vavřina.

I pro Miroslav je zaměstnávání lidí na VPP velmi důležité. „Vždycky jsme byli se zaměstnanci a touto službou spokojeni. Ale letos došlo ze strany státu k velké redukci,“ posteskl si místostarosta Miroslavi Roman Volf.

„V rámci VPP už jsme připravovali žádosti. Úřad práce zjišťoval, kolik předpokládáme letos pracovních míst. Lidé by měli nastoupit buď v polovině března nebo prvního dubna. Letos budeme žádat o deset zaměstnanců. Dosud jsme na každého pracovníka dostávali devět a půl tisíce,“ řekl ředitel správy majetku v Miroslavi Martin Plechatý.

Dotace na práci

Se čtyřiceti zaměstnanci počítá i znojemská městská zeleň. „Do dnešního dne nebylo jasné, kolik bude k dispozici peněz a kdy přijdou,“ podotkl ředitel Městské zeleně Radoslav Habrdle. Dotace na veřejně prospěšné práce mají od začátku letošního roku novou podmínku. Starostové musí zaměstnat lidi, kteří jsou na podpoře a poslední tři roky v programu veřejných prací nebyli.