Čistší vzduch a méně pracovních míst ve městě. Takové jsou vyhlídky Moravského Krumlova poté, co odchod z města ohlásila další z tradičních firem. Po Petrofu, který zavřel brány před pěti lety, čeká stejný osud do konce příštího roku i Vertex.

„Výrobu tkaniv ze skleněných vláken přesuneme do konce příštího roku do Hodonic, kde již skleněná vlákna vyrábíme. Přesun napomůže optimalizaci nákladů. Hodonice disponují také dostatkem prostor pro obě výroby a poskytují mnoho příležitostí pro rozvoj v budoucnosti,“ uvedl Miloš Pavliš, generální ředitel Saint-Gobain Vertex.

Stěhování odůvodnil náročným konkurenčním prostředím. Přemístění výroby podle něj usnadní organizaci výroby a podnik také ušetří na převážení polotovarů mezi Hodonicemi a Krumlovem.

To, že se město zbaví nepříjemného zápachu, který se z továrny u řeky Rokytné linul, vidí jako jediný přínos starosta Krumlova Jaroslav Mokrý. „Budeme tu časem jako ve Švýcarsku, z města bude velmi pěkná rezidenční zóna bez možnosti pracovat. Aspoň že přestane ten zápach,“ poznamenal s nadsázkou Mokrý.

Až Vertex výrobní areál opustí, nabídne ho k dalšímu využití případným zájemcům. Starosta Mokrý vidí tři další varianty vývoje. „První, nejméně pravděpodobná vzhledem ke krizi, je ta, že podnik najde nové využití. Nabídku využití městem jsme už při jednáních odmítli. Jen ostraha by přišla ročně na půl milionu. Proto je nejpravděpodobnější třetí možnost, že totiž areál bude mít do dvou let rozbitá okna a vytrhané podlahy, “ řekl Mokrý.
V závodě nyní pracuje na dvě stě třicet lidí. „Většině z nich nabídneme zaměstnání v novém provozu v Hodonicích,“ řekl ředitel Pavliš.

V klidu zatím zůstávají podnikové odbory. „V současné době se velkého propouštění neobáváme, jak se vyvine situace v příštím roce uvidíme,“ sdělil odborový předák Jiří Fukal.

Rozšíření výroby v Hodonicích patrně Vertex zvládne bez významnějších komplikací. „Informaci o chystaném rozšíření výroby a stavbě nového provozu už máme. Projednávali jsme ji v zastupitelstvu, nikdo neměl námitky. Osobně se záměrem souhlasím,“ řekl starosta Hodonic František Houšť. Dodal, že mu je na druhé straně líto, když Krumlov přijde o jeden ze svých tradičních podniků. „Je mi líto i lidí, kteří tam dlouhá léta pracovali. Vím, že mohou přejít do Hodonic, ale pro některé může být dojíždění na překážku,“ poznamenal starosta.

Jak dodal, zástupci společnosti mu poslali projekt pro územní řízení. „Krátce jsem si ho přečetl a poslal podniku vyjádření. Požádal jsem o vyjasnění některých detailů a budu samozřejmě sledovat další řízení kolem chystané stavby,“ řekl starosta.

Rozšíření výroby v Hodonicích považuje za oživení trhu práce v regionu. „V Hodonicích měl Vertex vykoupené a připravené pozemky už z doby, kdy tu před pěti lety stavěl novou halu. Nyní zde vidí možnost pro rozšíření výroby, kterou nemá ani v Krumlově, ani v Litomyšli,“ podotkl starosta.

MARTIN MOŠTĚK
DALIBOR KRUTIŠ