Největší sumu obdrží obec Hnanice, která získala za péči o zeleň a životní prostředí Zelenou stuhu a zároveň i stotisícový dar. „Zatím nevím, na co peníze použijeme. Každá vesnice peníze potřebuje a i my toho chceme udělat strašně moc,“ řekl starosta Hnanic Jiří Musil.

Zelenou stuhu už obdržel ve znojemském regionu v roce 2003 Únanov. Tehdy postoupil do celostátního kola a tuto kategorii vyhrál. Tím byl nominován do evropské soutěže týkající se zeleně Entente Florale 2003. A ani zde Únanov nezůstal stát stranou a skončil na druhém místě.

Nyní mají stejnou šanci i Hnanice. „Zítra přijede komise, která bude hodnotit naši vesnici na celorepublikové úrovni. Počasí nám moc nepřeje. Květiny odkvétají. Vesnici ale máme nachystanou,“ sdělil starosta Musil.

Další tři oceněné obce, Božice, Horní Dunajovice a Výrovice, dostanou shodně po třiceti tisíci korunách. O pět tisíc méně získaly Chvalovice, které v soutěži Jihomoravský krajáč byly nejlepší s jídlem nazvaným Pětadvacet, jenže je tradičním rumunským pokrmem.

Božice si peníze vysloužily mimořádným oceněním za obnovení provozu kina. „Určitě část půjde zase do provozu kina. Něco nás stála i prezentace v soutěži, takže část peněz půjde na její úhradu,“ přiblížil starosta Karel Hala.

Horní Dunajovice získaly mimořádné ocenění za péči o vodní prameny. „Peníze použijeme na kulturu, na nějaké společenské akce. Ať se z daru může těšit celá obec,“ prozradil starosta Ladislav Březina.

Ve Výrovicích se o dar zasloužili hasiči. „Peníze půjdou na úhradu hasičského auta,“ řekl starosta Pavel Vlček. (hol)