V Jihomoravském kraji se do soutěže zapojilo celkem sedmnáct obcí. Zúčastnit se mohou obce, města i městyse vesnického charakteru, které mají maximálně sedm a půl tisíce obyvatel.

Kromě označení Vesnice roku mohou obce získat také finanční odměnu. Pokud získají Zlatou stuhu, náleží jim dotace jeden milion dvě stě padesát tisíc korun. Modré stuze za společenský život odpovídá osm set tisíc korun nebo Fialové stuze tři sta tisíc korun. Kategorií je ale více.

Loni vyhrály zlatou stuhu Sudoměřice na Hodonínsku. Podívejte se na další oceněné z loňska.

Společenský život, cestovní ruch i péče o památky. Tři ocenění pro Plenkovice na Znojemsku v soutěži Vesnice roku Jihomoravského kraje.
V Plenkovicích lidé umí žít. Vesnice za to dostala ocenění

Plenkovice na Znojemsku bodovaly roku 2022 a získaly Modrou stuhu za společenský život. Cenu naděje pro živý venkov získaly Branišovice, které se rozkládají na pomezí Znojemska a Brněnska.

Zdroj: Youtube

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit na význam venkova. Soutěž se koná od roku 1995.