Jednadvacet žáků ve třídě bude mít od září dvoutřídka v Tavíkovicích. „Nyní jsme měli čtyřiadvacet žáků, zastupitelé žádali o výjimku na ministerstvo a pokud vím, žádný větší problém by nastat neměl. Ve vsi je málo dětí, odejde nám nyní pět žáků páté třídy do Višňové. Nabízíme totiž u nás vzdělání dětem ve dvoutřídce od první do páté třídy. Řada rodičů dojíždí za prací do Moravského Krumlova a bere si své děti sebou," přiblížila ředitelka školy Marie Francová.

Dětí ubývá i na základní škole ve Višňové, kam dojíždí na druhý stupeň právě tavíkovické děti. „Za osmnáct let, kdy na zdejší škole působím, ubylo asi sto třicet dětí. Poslední čtyři roky se počet dětí drží na nějakých sto osmdesáti žácích. Nevýhodou je možná i to, že Višňové leží poněkud bokem hlavních tras a autobusové spojení není příliš ideální. Vzděláváme ale velké procento dětí se zdravotním znevýhodněním. Pokud jde o výsledky našich žáků, jsou na pomyslném žebříčku hodně vysoko," poznamenal ředitel školy ve Višňové Jiří Beran.

Vémyslickou školu, která má kapacitu dvě stě dětí, plní pouze osmdesát žáků. Na prvním stupni proto kantoři třídy spojují. „Se svými sedmi třídami se tak a nevejdeme do ministerské vyhlášky o počtu dětí, máme jich o čtyřiatřicet méně. Část tedy financuje ministerstvo a dofinancování se stará obec," vysvětluje ředitelka vémyslické školy Jana Dvořáková.

Ve vsi se narodí tři nebo čtyři děti ročně, školu tedy nemohou v žádném případě naplnit. Podstatnou část tedy tvoří žáci dojíždějící z okolních obcí. A právě pro rodiče těchto dětí se rozhodli zastupitelé letos připravit novinku ve formě pětitisícového bonusu. „Obec chtěla tímto způsobem rodiče motivovat zkusili tento způsob poprvé. Finanční odměna se vztahovala na nového žáka, který přijde do naší školy, ať už do první nebo šesté třídy. Dle mého názoru se ale podpora minula účinkem. Pět tisíc zřejmě nehrálo roli v rozhodování. Ale je dobré, že zastupitelé jsou aktivní a chtějí školství podpořit," uvažovala ředitelka.

Z šestimilionového rozpočtu putuje z obecní kasy více než jeden milion korun právě na základní školu. Její moderní vybavení předčí i mnohé školy ve městech. „Dcera navštěvuje malotřídku ve Vémyslicích. Nemohu posoudit zřejmě úplně objektivně, jak by se jí dařilo v městské škole. Je ale fakt, že v každé učebně mají interaktivní tabuli a dětí ve třídě je mnohem méně," popsala situaci matka jedné žákyně vémyslické školy, která si nepřála být jmenovaná. Redakce však její jméno zná.

Na nedostatek žáků si naproti tomu nestěžují v lesonické jednotřídce. „Nastoupila jsem sem před čtyřmi lety a to měla škola osm dětí. Od září jich budeme mít devatenáct. Je fakt, že k nám chodí děti i ze sousedních Petrovic. Jsme jednotřídka od první do páté třídy. Sama jsem podobnou třídou prošla jako dítě. V něčem je vyučování mnohem náročnější, než v klasické třídě," podotkla ředitelka školy Emilie Mácová.

Škola na vesnici patří stmeluje společenský život. V každé vesnici by měla být škola, i v tak malé, jako jsou Lesonice. Drží lidi pohromadě a děti ve vsi zapustí kořeny. Pokud budu starostou, školu v Lesonicích udržím," poznamenal lesonický starosta.