Tři dny trvala spanilá jízda veteránů jižní Moravou. Zvládlo ji všech 30 historických vozů, které vyjely v sobotu ráno z Brna. Přes Vyškov, Hodonín, Břeclav a několik dalších míst se po trase dlouhé 444 kilometrů dostaly dnes vpodvečer do Znojma. Jezdcům se vyhýbalo špatné počasí i technické závady, řekl pořadatel akce Evžen Doležal.

Aerovky, Škoda Popular Sport - Monte Carlo nebo BMW 326 Cabrio z 30. let i nejstarší Ford Fronterac z roku 1912 - ti všichni dojeli do cíle v pořádku. Právě nejstarší z veteránů přijel do Brna z Lucemburska a bez problémů zvládl celou cestu, stejně jako další posádky z Česka, Německa či Slovenska.

Bouřlivé přivítání zažili jezdci v dobovém oblečení například v Hodoníně. "To bylo kouzelné. Na náměstí stála spousta lidí a tleskali nám," popsal Doležal. Dnes prý jezdcům po cestě mávali i školáci.

V čele zhruba stometrové kolony vyrazil z Brna stejně jako loni šestinásobný vítěz Rallye Paris-Dakar Karel Loprais se svojí Tatrou Dakar. Je čestným prezidentem projektu a podobnou propagaci krajů považuje za podařenou. I Doležal byl spokojený. "Celou cestu sledovala kamera České televize, takže z toho vznikne dokument," doplnil.

Stejnou spanilou jízdu už mají za sebou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, letos se veteráni vydají ještě na cestu po Olomoucku. Příští rok budou historické vozy brázdit Čechy. Zpět na Moravu by se mohly vrátit v roce 2009, doplnil Doležal.