Postaví větrníky kousek za vsí nebo nepostaví? Ptají se nejen obyvatelé Vranovské Vsi a sousedních Pavlic. Po bouřlivém veřejném projednávání záměru stavby v polovině července všichni čekají na konečný verdikt krajských úředníků.

Představitelé kraje tvrdí, že úředníci nezahálí. „Stanovisko skutečně dosud nebylo vydáno, příčinou ale není liknavost krajského odboru životního prostředí. Investor totiž požádal o prodloužení lhůty, aby mohl dodat chybějící doklady,“ sdělil mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček.

Dodal, že od investora očekávají stanovisko armády, konkrétně Řízení letového provozu a nové stanovisko obce Vranovská Ves. „Proto jsme investorovi termín prodloužili. Nyní má zasedat zastupitelstvo Vranovské Vsi a lze tedy očekávat, že nové stanovisko bude na světě. Pokud ano, lze rozhodnutí krajského úřadu čekat v týdnu po třiadvacátém listopadu,“ upřesnil Chmelíček.

Zbytečné obstrukce

Jako obstrukce hodnotí další prodlužování a odklad závěrečného stanoviska někteří odpůrci stavby větrníků. „Podle mého názoru zákon vůbec nevyžaduje doplnění studie posuzování vlivů na životní prostředí. Krajští úředníci společně s investorem jen zbytečně vše prodlužují,“ myslí si Pavel Kvača.

Názor nemění ani představitelé občanského sdružení Horizont. To se již od počátku staví proti výstavbě větrné elektrárny. „Pro nás je stavba nepřijatelná. V tomto ohledu se nic nezměnilo. Současný stav a jakési prodlužování termínu nám není jasné. Čekáme tedy na konečné stanovisko krajského úřadu,“ uvedl předseda sdružení Stanislav Holík.

Vedení Vranovské Vsi nyní tvrdí, že s posledním návrhem stavby větrníků nesouhlasí. „Jasně jsme řekli, že s druhým projektem nesouhlasíme. Došlo k pohybu umístění elektráren. Navíc jedna přibyla, o čemž jsme vůbec nevěděli. Takže jak už jsme řekli: pět elektráren rozhodně ne a o dalším můžeme jednat. Bohužel dodnes s námi nikdo o dalším postupu nejednal,“ nastínil starosta obce Jiří Peřinka. Dodal, že ví, že do roku 2015 nedostane stavitel ani připojení k distribuční síti.

Výrokům starosty se však investor diví. „Obec nesouhlasila s posledním návrhem. Ale v usnesení obce z dřívějška je jasné stanovisko, že podle platné smlouvy zastupitelstvo se stavbou čtyř větrníků souhlasí,“ podotkl podnikatel Jaromír Kovářík.

Dodal, že na kraj všechny potřebné doklady předal.

„To, co podle posudkáře chybělo, krajští úředníci nyní mají. Je tedy na nich, jak rozhodnou. Pokud odborníci z kraje naznají, že mohu za určitých podmínek stavět, budu v projektu pokračovat,“ řekl Kovářík.

Letitý spor

Spor o větrnou elektrárnu se táhne již téměř dva roky. Záměr postavit v lokalitě Kraví hora původně čtyři větrníky názorově rozdělil obyvatele Vranovské Vsi, neúspěšně dopadlo také místní referendum. Bydlící také sepsali petici, která se stavbou větrné elektrárny zásadně nesouhlasí. Dokument podepsalo na sto dvacet občanů. Rozhodnutí kraje proto nyní s napětím očekává jak investor, tak místní lidé.