„Prohlášení starostů společně s vyjádřením podnikatelů a peticí přeložíme do němčiny a odevzdáme na úřadě v St. Pöltenu asi v první polovině února. Kopii odešleme také na ministerstvo životního prostředí tak, aby byla k dispozici při dalším posuzování," uvedl iniciátor petice a člen znojemského Okrašlovacího spolku Jiří Kacetl.

Nesouhlas s výstavbou větrného parku přišlo dát najevo na sedmdesát lidí. „Byli mezi nimi krajští radní Bohumila Beranová a Jaroslav Parolek, pozvání přijal i starosta Jemnice Miloslav Nevěčný. Obrovský zájem o připravené prezentace byl mezi podnikateli," pochvaloval si starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra s tím, že přišli téměř všichni pozvaní starostové z regionu.Problémy větrného parku v Podyjí.

Během následujícího týdne doplní dopis o podpisy. „Nejvíce nám na výstavbě větrného parku vadí zásah do rázu krajiny jedné z přírodně nejcennějších lokalit v zemi. Region s vysokou nezaměstnaností žije turistickým ruchem, který by mohl být výstavbou větrníků negativně ovlivněn," obával se Vedra.

Dodal, že se ukázala nebývalá síla lidí. Například petici podepsala spousta signatářů z celé republiky i ze Slovenska. "Všem leží osud Vranovska na srdci," zakončil Vedra s tím, že v nejbližší době se hodlá setkat s nově jmenovaným ministrem životního prostředí i senátorkou za Znojemsko Martou Bayerovou. Dle jeho slov vyvine co největší tlak na rakouské úřady pro zabránění naplnění projektu.

Aby Spolkové lesy jako investor celé akce mohly svůj záměr dotáhnout do konce, má dojít ke změně územních plánů v rakouských obcích Weitersfeld, Hardegg a Langau. Podle dostupných informací se zastupitelé a starostové zmiňovaných obcí rozhodli jít celému záměru naproti. „Obce v příhraničí stojí tváří v tvář finančním problémům. Zaostalost regionu nikdo neřeší, proto se představitelé vesnic rozhodli těmto výzvám vyhovět," poznamenal před časem mluvčí rakouských aktivistů a publicista Mario Lackner.

Problém spojil aktivisty na rakouské i moravské straně. Vznikl profil na facebooku, od 20. ledna mohou lidé připojit svůj podpis pod petici v elektronické podobě, podnikatelé se zasloužili o vznik webových stránek www.podyji-thayatal.eu.

Do poloviny února je možné podávat připomínky k projektu. Rozhodnutí má padnout v květnu.