Snížení nezaměstnanosti na Znojemsku? Podle většiny kandidátů ze Znojemska do Poslanecké sněmovny je postup jasný: nejprve vybudovat pořádnou silnici ze Znojma na Brno a pak firmám nabídnout hotovou průmyslovou zónu.

„Obě tyto věci spolu velmi souvisí. Pokud nebude kvalitní silniční napojení na Brno, tak je potom i budování průmyslové zóny zbytečné. Nezaměstnanost nebude možné v regionu snížit, když k nám nepovede slušná silnice. Průmyslová zóna je pak druhým navazujícím krokem. Z pozice poslance bych ovšem ze všeho nejdříve začal tlačit na opravu silnice do Brna,“ tvrdí nejvýše postavený křesťanskodemokratický kandidát ze Znojemska Jiří Němec.

Už dávno mělo mít průmyslovou zónu přímo město Znojmo. Myslí si to alespoň současný poslanec a krajská čtyřka na kandidátce sociálních demokratů Ladislav Skopal.

„Vedení znojemské radnice dlouho tvrdilo, že průmyslová zóna není potřeba. Stát přitom vznik průmyslových zón finančně podporoval, Znojmo toho ale nikdy nevyužilo. Opačným příkladem je Miroslav, kde zóna vznikla a taky tam přišla velká firma,“ srovnává dvě města na Znojemsku Skopal.
„Pokud budu znovu zvolen do Sněmovny, budu se snažit získat nějaké prostředky na zónu. Bez spolupráce s městem to ale nepůjde,“ dodává poslanec.

Zcela opačně se ovšem na budování průmyslových zón dívá lídr Znojemska na jihomoravské kandidátce občanských demokratů Petr Skyba.
„V programech snad všech politických stran je vždy před volbami jako jeden z bodů výstavba průmyslové zóny. Přičemž ani nynější aktivita kolem Crystal parku zatím není až taková bomba, jak si soukromá firma i město slibovali,“ míní Skyba.
Podle něj je už v této době na zakládání průmyslových zón pozdě.

„U nás nejsou žádné nerostné suroviny, pracovní síla je už levnější než v nedalekém Bulharsku a Rumunsku. Znojmo je navíc přeci jen trochu stranou. Velkému investorovi nemůžeme nabídnout nic jiného, co ostatní města,“ tvrdí Skyba, který je sám podnikatelem.
Větší roli státu ve snižování nezaměstnanosti by z případného poslaneckého křesla prosazoval miroslavský starosta a čtyřka na krajské kandidátce komunistů Augustin Forman.

„Především bych přesunul větší pravomoci přímo na města, a to třeba při využívání institutu veřejně prospěšný prací. A další inspiraci lze brát u sousedních zemí a ne při takzvaných pracovních cestách do exotických krajin. Švýcarsko například zavedlo šestihodinovou pracovní povinnost pro lidi vedené na úřadech práce,“ poukazuje na zahraniční příklady Forman.

Důležitá je podle něj i personální obměna Sněmovny. „Zvláště lidé, kteří tam sedí dvacet let, jsou již zcela odtržení od reality. Při hodech a tancovačkách, když mezi normální lidi vyrazí, se asi o jejich běžných problémech moc nebaví. Přiblížení realitě by pomohl větší podíl právě současných zástupců měst a obcí,“ domnívá se Forman.

Znojemsko se na konci srpna pralo s více než jedenáctiprocentní nezaměstnaností. Bez práce tu bylo přes šest tisíc a osm set lidí.
Úřad práce naopak nabízel necelých tři sta šedesát volných pracovních míst. Na jednu pracovní pozici tak stála fronta devatenácti zájemců.