Okraj bouře Xaver, která řádí na severu Evropy, se v noci na pátek projevil v celém Česku, Znojemsko nevyjímaje. Na jihu Moravy padaly stromy, hasiči v noci vyjížděli k řadě případů.

Ráno se navíc v důsledku silného vichru přihnaly nad Znojmo husté mraky a město zasypaly první vločky sněhu. Na silnice tak vyrazily i sypače, na řadě míst se však stačily utvořit ledovky a došlo i na nehody.

Na silné vrstvě ledu, který pokryl silnici v obci Dyje, se stala před devátou hodinou ranní nehoda, když osobní auto zřejmě neubrzdilo ve chvíli, když ze zastávky v obci začal vyjíždět vlak směrem na Znojmo. Auto poté narazilo do vlaku a jedna osoba z auta se zranila.

„Ošetřili jsme jednoho pacienta a převezli jej na chirurgii do znojemské nemocnice," informoval mluvčí jihomoravské záchranné služby Radek Turin.

Havarovalo se ale i jinde. Sníh a led na vozovce mohly zřejmě i za nehodu v Suchohrdlech. V tamní ulici Znojemská boural nákladní vůz. „Havárie se obešla bez zranění, blokován je však jeden jízdní pruh," informoval policejní dispečer od rána těsně po nehodě.

Silný vichr zasáhl v noci na pátek celou republiku včetně jihu Moravy. Od půlnoci do sedmé hodiny ranní vyjížděli jihomoravští hasiči k jednadvaceti událostem. Ve většině případu odstraňovali popadané stromy ze silnic.

„Hodně práce měli hasiči také na Znojemsku. Od půlnoci vyjeli k sedmi událostem. Ve čtyřech případech odklízeli popadané stromy a větve ze silnic," přiblížil včera mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Nebezpečnou překážku v podobě padlého stromu či větve, které bránily provozu na silnici, vyráželi odstranit hasiči do Šanova, Vrbovce, do Bantic, Kašence a také do Plavče.

Problémy s vichrem měly ale i sousední regiony. Nedaleko Hodonína začal hořet strom po pádu na elektrické vedení. „Událost se stala u chatové oblasti nedaleko Hodonína a na místo vyjely dvě jednotky hasičů. Podle prvního odhadu vyšetřovatele způsobil požár škodu dvacet tisíc korun," popsal Mikoška.

Zítra se už obyvatelé Znojemska nemusí tak silného vichru obávat, dnešek ale bude ještě větrný.

„Přes den bude převážně velká oblačnost, místy se objeví sněhové přeháňky. Vát bude čerstvý západní až severozápadní vítr sedm až jedenáct metrů za sekundu s nárazy patnáct až dvacet metrů za sekundu. K večeru bude již vítr slábnout," informoval včera Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Zítra by pak již měl podle předpovědi vát na jihu Moravy a tedy i na Znojemsku jen mírný vítr.