Skoro sto tisíc korun za tucet dětmi vyzdobených vánočních stromků zaplatili lidé ve středeční dobročinné dražbě v Althanském paláci. Netradiční charitativní akce Stromeček dětem, která se letos ve spolupráci se znojemskou Charitou konala poprvé, pomůže rodinám žijícím v bídě. Ozdoby vyrobili žáci ze znojemských škol a sami také stromky nazdobili. Večerem provázela herečka Jitka Schneiderová, vystoupil i prestižní dětský soubor Bambini di Praga.

„Jsem spokojený s částkou, která se v dražbě vánočních stromků vybrala. Myslím si, že pomůže dětem i rodičům a prožijí tak krásné vánoce. Na druhou stranu jsem však trochu smutný z toho, že na aukci přišlo málo lidí. Myslím si, že charitativní akce by si zasloužily daleko víc pozornosti,“ řekl ředitel Althanského paláce Luboš Doležal, který sbírku spoluorganizoval.

Podle něj to byl krásný večer. „Chvílemi mi běhal mráz po zádech, když jsem si vyslechl osudy rodin. Akci bych chtěl určitě příští rok zopakovat. Zatím však nevím, jestli ve stejném duchu. Dnešní večer byl určitě velkým úspěchem,“ dodal Doležal.

Pěti rodinám, kterým má dražba stromečků pomoci, se na základní vybavení podařilo vybrat celkem devadesát sedm tisíc korun. Obdarovaní byli vybráni z programu Rodinný sociální asistent, který ve Znojmě nabízí pobočka oblastní Charity.

„Náš projekt pomáhá rodinám s dětmi, které se ocitly v krizové životní situaci. Učíme maminky hospodařit s tím, co mají, jak řešit problémy a vychovávat děti. Snažíme se jim najít vnitřní sílu,“ uvedla Radka Růžičková.

Finanční pomoc směřuje k rodinám, ve kterých příjmy stačí pouze na nejdůležitější živobytí. Pro diváky bylo připraveno i promítání osudů jednotlivých rodin, vybraných do akce Stromeček dětem.

„Například v malém obecním bytě žije pětičlenná rodina. Potřebují psací stůl, postele a novou ledničku. Druhý příběh je o otci čtyř dětí, které vyrůstají v dětském domově. Rodina zůstala bez ženské ruky před osmy lety. Děti se často vrací domů, ale chybí jim standardní vybavení. Zaslouží si zařídit pokoj od podlahy až po strop. V dalším případě chybí mamince s dvěma dětmi plynový sporák, protože vaří na starých kamnech. Finanční pomoc by měla směřovat i do rodiny, která řeší domácí násilí,“ popsala Růžičková.

Některé děti si tak již brzy, díky vybraným penězům, napíší úkoly na novém psacím stole pod elektrickým osvětlením a nebudou běhat po betonu, ale po linoleu.

Pořadatelé akce chtěli, na slavnostním večeru s benefičním koncertem, vybrat celkem sto padesát tisíc korun. „Devadesát sedm tisíc je vynikající částka. Velký dík patří především pořadateli, který celou akci originálně vymyslel. Líbí se mi propojení toho, jak děti vyrobily a ozdobily stromky zase pro jiné děti. Jsem vděčný všem, kteří dnes večer přišli a finančně přispěli dobré věci,“ řekl ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek. Podle něj rodinám pomůže každá koruna.

Benefiční koncert s charitativní dražbou vánočních stromečků moderovala herečka Jitka Schneiderová.