Ani to však nebylo jejich původní místo. „Kalvárie původně stávala pod Dolní městskou bránou, tedy na dnešním náměstí Republiky někde v místě u okresního soudu. Pak se přestěhovala ke kostelu svaté Alžběty. Celá kompozice je poskládaná z několika typů soch, zřejmě i z různých míst. Nikdy to nebylo myšleno jako jeden celek,“ řekl předseda kulturní komise města Znojma Zdeněk Čižmář.

Sochy prošli rekonstrukcí a je jeřáb usadil na nové bastiony do svahu pod kostelem svatého Mikuláše. Celá akce přišla městskou pokladnu na zhruba čtyři sta tisíc korun. „Sochy pochází z poloviny osmnáctého století. Myslím, že se povedlo jejich umístění i výsledná kompozice,“ doplnil Čižmář.

Nové místo vybírala kulturní komise z více návrhů. „Byla mezi nimi Kraví hora, Hradiště, Loucký klášter i další místa. Všechno to jsou poměrně vzdálené lokality a i z hlediska možného poškození vandaly nám to nepřišlo vhodné. Zvítězilo nakonec místo v Karolininých sadech, kde přeci jen chodí více lidí a přes den tu na pořádek dohlíží hlídač parku. Je to kousek od centra, má tu vyrůst i městská vinice a upravovat budeme i nedalekou lokalitu Kára. Bylo by možné nainstalovat v těchto místech kameru městské policie, nejsem ale moc příznivcem tohoto řešení. Zcela zabránit řádění vandalů ani tak nejde,“ dodal Čižmář.