První magnetická rezonance na jižní Moravě, mimo město Brno, začne od pondělí sloužit pacientům ve Znojmě. Nový provoz zkrátí čekací doby na vyšetření o týdny. Hejtman nemocnici označil za vlajkovou loď krajského zdravotnictví. Plány na další opravy ovšem pošle k novému posouzení krajským radním.

Na nový provoz magnetické rezonance se těší zástupce primáře oddělení, doktorka Bronislava Vályová.

„Je to moderní vyšetřovací metoda, která má minimální vedlejší účinky na lidský organismus, a přitom je v mnoha ohledech exaktnější než jiné vyšetřovací metody, které jsme doposud používali,“ uvedla lékařka.

Uplatnění najde rezonance zejména u pacientů s neurologickými poruchami, u pacientů s poruchami pohybového ústrojí, ale také u lidí s úrazy.

„Zřízení nového pracoviště je v plném souladu s chystanou krajskou koncepcí lůžkové péče. Předpokládáme, že bude sloužit zejména pacientům z jižní části kraje, a také z přilehlých regionů Vysočiny,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Podle ředitele je nemocnice na plný provoz nového zařízení připravena i personálně. „Lidé jsou proškoleni, s dalším vzděláváním počítáme. Jedna druhoatestovaná lékařka sice z oddělení odešla, ale přišla další. V lednu nastoupil také jeden nový kolega,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Kavka s tím, že technicky lépe vybavené pracoviště navíc láká víc kvalifikovaných zaměstnanců.

Nový provoz magnetické rezonance vyrostl ve znojemské nemocnici za necelého půl roku. „Staveniště jsme předali v polovině června, kolaudační rozhodnutí jsme získali dvanáctého prosince. Po zkušenostech s některými jinými stavbami mohu říct, že to byla neobyčejně rychlá a bezproblémová akce,“ ocenil ředitel práci stavařů.

Stavba a pořízení diagnostické techniky stálo pětašedesát milionů korun „Dvacet milionů na stavební část pokryl příspěvek státu. Samotná magnetická rezonance stála pětačtyřicet milionů korun, získali jsme na ni jedenačtyřicet milionů z evropských fondů, třemi a půl miliony přispěl kraj,“ vypočítal Kavka.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek označil znojemskou nemocnici za vlajkovou loď krajského zdravotnictví. „Víme o dalších rozvojových plánech a jsme připraveni je podporovat. Jde však o velký a nákladný záměr, proto zpracovaný generel znovu posoudí rada kraje,“ upozornil hejtman.

Investice do nových budov a technologií sice považuje za důležité, ale za hlavní prioritu označil lékaře. „Pokud parlament rozhodne spravedlivě a zruší či omezí takzvané regulační poplatky, jsem připraven většinu z ušetřených pětasedmdesáti milionů nasměrovat do mzdových fondů krajských zdravotnických zařízení,“ dodal Hašek.