Za jednorázový poplatek pět set korun hrazený na startu v místní sokolovně získají účastníci degustační skleničku, lístky na čtyřicet vzorků vín, orientační plánek sklípků, seznam nabízených vín a slosovatelné lístky.

„Své sklepy otevře osmnáct místních vinařů. V každém z nich si příchozí ochutná v průměru tři vzorky. Jsou však místa, kde jich bude k ochutnání i více," přiblížil předseda Spolku dobšických vinařů Miroslav Rolník.

I když je hlavním cílem celé akce ochutnat, co se ve zdejších vinicích v loňském roce urodilo, někteří vinaři nabídnou i vzorky archivní. Během putování budou pak moci lidé ochutnat i některou z pečínek, které se budou připravovat. Organizátoři slibují, že mezi sklepy bude vonět pečené maso, k ochutnání bude ale i guláš a zabíjačkové speciality.

„Ve vybraných sklípcích umocní atmosféru hudební produkce, lidé se mohou těšit na dvě cimbálovky a řadu sólových produkcí harmonikářů a nebudou chybět ani skotské dudy," nastínil místopředseda Spolku dobšických vinařů Zdeněk Hujňák.

O jistý pořádek a klid v obci se postarají členové Klubu vojenské historie. „Opět budou v historických uniformách polních myslivců z období napoleonských bitev," doplnil Zdeněk Hujňák.

Na dobré počasí sází i v Šanově. Už od osmi ráno se tam dnes koná Pravá zabijačka. Kdo chce okusit ovárky či jitrnice, musí zamířit k místní hasičské zbrojnici.

A dnešní avizované jarní teploty udělají jistě radost i účastníkům masopustu v Lesné. Od půl desáté dopoledne jej pořádá místní sbor dobrovolných hasičů. „Sraz masek je v devět hodin u budovy hasičské zbrojnice," připomněli organizátoři.

Rej masek bude k vidění od 14 hodin i v Hnanicích. Sraz je u pohostinství Christl a průvod půjde vesnicí směrem k Hotelu Vinice Hnanice. V Hnanicích pak připomenou i doznívajícího Valentýna, a to Valentýnským turnajem párů v kuželkách, který se odehraje v Penzionu Vinohrad v Hnanicích. Podmínkou účasti je smíšené družstvo.

Kdo raději vyhledává večerní posezení v klubech, navíc okořeněné originálním koncertem, nebude ani tento víkend zklamán. Ve znojemském hudebním klubu Na Věčnosti zahraje dnes večer kapela Durman Durman. Pětice muzikantů nabídne nevšední pojetí kombinace rocku a punku.

„Na Věčnost se moc těšíme. Je to náš oblíbený klub, ve kterém jsme až dosud trávili čas výhradně u stolů pod pódiem. Teď zveme všechny naše příznivce i nové zvědavce na premiéru v tomto výjimečném klubu. Snad naší produkcí nenarušíme jeho statiku," směje se kapelník Al Stramonium.

Dnes si lze užít i legrace. Ve Vranově nad Dyjí se koná již 6. ročník retro-akce „na vzpomínku času již skoro zapomenutých" nazvaná Komunistova sobota. V tamním Country Saloonu se v duchu budovatelských písní začne v deset dopoledne a končit se bude nočním klidem v deset večer. „Těšíme se na vaši účast, soudruzi a soudružky. Vaši případnou neúčast budeme nuceni nahlásit příslušným orgánům," zvou organizátoři.