Obnovené posvícení s koštem vín, špičkovou modelářskou akrobacii nebo výstavu fréz a traktorů nabídne předposlední prázdninový víkend na Znojemsku. V neděli vystoupí v Louckém klášteře Jarek Nohavica.Po letech bez tradičních slavností budou v sobotu slavit první posvícení ve Vrbovci. „Přišli za mnou mladí lidé z vesnice s tím, že by chtěli uspořádat posvícení na konci srpna. Nemáme u nás sál takže takový termín umožňuje vše uspořádat pod širým nebem," přiblížila starostka Vrbovce Marie Polachová.

K obnovení tradice přispěli kromě mladých lidí také vinaři nově sdružení v Cechu vinařů Vrbovec. Připojila se k nim i obec a posvícení organizují společně. „V sobotu v sedm hodin ráno začneme požehnáním posvícení v místním kostele, pak projde krojovaná chasa vesnicí," popsala Poláchová.

Ve dvě hodiny pak čeká návštěvníky košt vín za doprovodu Mladé cimbálky, chybět nebude ani vystoupení Cimbálové muziky Antonína Stehlíka a souboru Dyjavánek. „Vše se odehraje před restaurací Funhouse, zapůjčili jsme si stany a také taneční parket, na přípravách tak s námi spolupracují i okolní vesnice," doplnila starostka.

Jinou premiéru nabízí v sobotu dopoledne ve Skalici. „Už několik let dáváme dohromady statek, který jsme získali od státu. První akcí, kterou v našem selském dvoře pořádáme je výstava továrních i podomácku vyrobených fréz a traktorů. Otevřená bude v sobotu od devíti hodin, očekáváme, že k vidění bude kolem pětatřiceti strojů," uvedl starosta Skalice Antonín Buchta.

Atraktivní program nabízí v sobotu i neděli modelářské letiště Modelcity u Hlubokých Mašůvek. „Od čtvrtka zde soutěží pětašedesát elitních pilotů. Se svými třímetrovými modely předvádí výtečnou akrobacii. Každý létá svou originální sestavu na hudbu, kterou si vybere," popsal šéf Modelcity Jiří Písaříček. V Mašůvkách se freestyloví modeláři se svými obřími stroji sešli už počtvrté. „Mistrovství Evropy se koná jednou za dva roky a je to jedinečná podívaná, kterou si nenechávají ujít i diváci z okolních zemí. Jezdí sem z Polska, Maďarska, Slovenska a dalších zemí," dodal Písaříček.

V Jevišovicích se v sobotu odpoledne budou děti už loučit s prázdninami. Zábavné odpoledne pro ně připravili dobrovolní hasiči z Černína a svazek obcí Jevišovicka. „Pro děti jsou připraveny hry a sladké odměny. Pro příznivce hasičství chystáme ukázki techniky dobrovolných i profesionálních hasičů," uvedli pořadatelé v pozvánce. Program začne ve dvě hodiny odpoledne na hasičském hřišti.

Loučit s prázdninami se v neděli začnou i lidé v Horních Dunajovicích, nad miskou guláše.. „Soutěžní přehlídku gulášů pořádáme už po třinácté. Program začne ve dvě hodiny odpoledne za kulturním domem. Hned na začátku vyhlásíme letošní vítěze soutěže obcí o nejlepší guláš a pak bude posezení s muzikou pokračovat až do sedmi večer, " informoval starosta Ladislav Březina.

Do znojemského Louckého kláštera zamíří v neděli příznivci nejen folkové hudby. Od osmi hodin večer vystoupí na nádvoří kláštera Jarek Nohavica.