Tradiční fašank chystají na sobotní večer hrádečtí dobrovolní hasiči. Do ulic Hrádku vyráží masopustní průvod masek, který bude zvát obyvatele vesnice na večerní fašank, už v devět hodin dopoledne. „Hrádek je poměrně velký, takže asi desítka lidí v maskách bude zvát po celé vesnici asi až do čtyř hodin odpoledne. Zábava začíná v osm hodin večer, před jedenáctou bude odmaskování a pak vyhlásíme nejlepší masku,“ uvedl jednatel hrádeckých dobrovolných hasičů Josef Pospíšil.

„U nás je fašank tradiční akce. Že je tradice rok od roku lepší, je vidět třeba i z toho, že je stále více masek a bohatší tombola. Letos budou zpestřením zábavy zabíjačkové speciality,“ informoval starosta Hrádku Ondřej Kubic.

Průvod masek obcí potkají lidé v sobotu i v Jiřicích u Miroslavi, Chvalovicích či ve Vranově nad Dyjí.
Pořadatelé akcí nezapomněli ani tentokrát na děti. Ty si mohou užít karnevalovou veselici třeba ve Vrbovci. „V sobotu ve tři hodiny odpoledne se tělocvična základní školy zaplní nejrozmanitějšími maskami. Připraven je pestrý program, bohatá tombola a diskotéka. Celým odpolednem bude provázet kejklíř Jonáš,“ popsala starostka Vrbovce Marie Polachová.

Pohodový večer s alternativní hudbou, který organizátoři pojmenovali Palačinka-bál, se uskuteční v sobotu v dobšické Sokolovně. Hosté se mohou těšit od půl šesté na folkové vystoupení Pavla Frinda. Pohádku Zlatý kolovrat zahraje Dobšické národní divadlo a patnáct minut po osmé hodině večer si mohou lidé zatančit při country muzice.

Další ročník mají před sebou organizátoři mariášového turnaje v Bohuticích. Už po jedenácté se v restauraci U Cóla sejde padesát karbaníků. „Je to tradiční akce. Na začátku jsme hráli desetníkový mariáš, potom padesátihaléřový a dnes už je nejmenší mincí koruna. Každý účastník zaplatí dvě stě korun. Bohutický mariáš začíná hodinu po poledni. Výherce pak své jméno najde na poháru,“ uvedl starosta Bohutic Pavel Štefka.