Na Country bál pod širým nebem lákají obyvatelé Petrovic. Uskuteční se v sobotu na místním hřišti. K tanci a poslechu bude hrát skupina Punc, podle organizátorů je připraven i bohatý westernový program. „Lidé se mohou těšit na ukázku práce s honáckým bičem, ukázku práce s kolty, na pistolnické rozstřely či na výuku country tanců," zve starostka obce Irena Závišková.

V případě nepřízně počasí se akce uskuteční v kulturním domě. Vstupné je sedmdesát korun.

Na své si ale přijde i ten, kdo vyznává spíše exotičtější tance. Už osmý ročník přehlídky orientálních tanců se v sobotu od 14 hodin uskuteční ve znojemském městském divadle. Vystoupí na něm kroužky orientálních tanců Domu dětí a mládeže Znojmo a rovněž přizvaní taneční hosté.

Rušno bude v sobotu i v Únanově. Pětice kapel ze Znojemska tam pomůže slavnostně zahájit letošní sezonu na tamním koupališti Pohoda. Koupaliště se otevře ve dvě odpoledne, poté začne MiniFest Pohoda. „Ve tři hodiny zazní první tóny kapely Durman Durman, následovat budou Maniac Floor, The Joy of Sect, The Reall a jako host večera vystoupí uznávaný KISS Revival Czech Republic. Je to samozřejmě akce open air, tedy pod širým nebem, takže moc záleží na počasí," informoval hlavní organizátor akce Jindřich Bulín.

Hned tři akce připravila Správa Národního parku Podyjí k Evropskému dni chráněných území. Zájemci mohou v sobotu vyrazit s průvodci na kole na nově vyznačené česko-rakouské okruhy, do čížovské kaple na koncert nebo na fotografickou výstavu věnovanou Ománu. Spolu s ostatními chráněnými přírodními lokalitami v Česku i v zahraničí si letos tento svátek přírody připomenou už po čtrnácté. Více o jednotlivých akcích je na webu Podyjí.

Kontrolu technického stavu jízdních kol, ale také soutěže o ceny či ukázku první pomoci a techniky policistů nabídne pak nedělní akce znojemského Cyklo Klubu Kučera. Pro malé cyklisty klub pořádá Dětský dopravní den. Začíná v devět dopoledne.

„Uskuteční se na dětském dopravním hřišti na konci ulice Marie Kudeříkové. Přilehlé plochy nabídnou prezentaci městské policie, zdravotníků, Českého červeného kříže, hasičů a policie," uvedl za organizátory Čestmír Vala.

Cyklisté se mohou zúčastnit několika soutěží, pořadatelé lákají i na šlapací káry a koloběžky.