V pátek odstartovalo Znojemské historické Vinobraní, které pokračuje také v sobotu. Kdo dává přednost komornější zábavě s menší koncentrací lidí, může zavítat na památky do Podyjí nebo do Boskovštejna, kde připravili akci ochránci přírody.

Znojmo žije již druhým dnem největší kulturní akcí roku. „V sobotu ve dvě odpoledne se lidé mohou těšit na historický průvod a scénu na Masarykově náměstí,která připomene návštěvu krále Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou. Hudebními lahůdkami pak budou Banjo band Ivana Mládka, Anna K. nebo Monkey Bussines. Tahákem a hlavní hvězdou pak bude skupina Olympic," pozval šéf Znojemské besedy František Koudela.

Burčák mohou popíjet také v Olbramovicích. Tamní spolek vinařů pořádá Burčákobraní v sobotu ve dvě hodiny odpoledne v obecním domě.

Naprosto jinou akci připravili na sobotu v Boskovštejně. „Rodinná akce pro milovníky přírody začíná ve dvě hodiny po poledni a nese název Návrat oveček do Boskovštejna. Na účastníky čeká odborná exkurze s ukázkou práce ovčáckého psa, opékání klobás nebo ukázka práce přadleny," pozvala za organizátory Kateřina Feikusová.

Milovníci památek mohou zavítat například na Bítov, který se zapojil do Dnů evropského kulturního dědictví a nabídne návštěvníkům zdarma prohlídku nádvoří, výstavu her, stavebnic a obrazů a hradní zahradu. Podobnou akci připravili také na zámku ve Vranově nad Dyjí. „Speciální prohlídka bude zaměřená na vnitřní prostory zámku, které nejsou běžně přístupné. Zájemci zhlédnou krov sálu předků, pozůstatky stavebních struktur středověkého hradu nebo krov nově opravené zámecké jízdárny před vstupní branou. Prohlídka se koná v sobotu ve tři hodiny odpoledne a návštěvníci zaplatí vstupné sto třicet. Nutná je rezervace předem," pozvala kastelánka zámku Miroslava Janíčková.

Tradiční krojované hody oslaví v sobotu a v neděli v Bohuticích. Akci pořádá bohutická mládež a hody začnou ve tři hodiny odpoledne v areálu koupaliště, večerní zábava pak odstartuje v osm hodin večer v tamní Sokolovně. Tradiční rozmarýnové hody s ochutnávkou vína slaví také ve Vedrovicích.

Posvícení v Podmolí pořádá tamní sbor dobrovolných hasičů. „Vše začne stavěním máje na návsi v sobotu v deset hodin dopoledne. Večer bude následovat taneční zábava se skupinou Blue band. V neděli pak zahraje od druhé hodiny odpolední kapela Veselá partia," pozval na webu Podmolí starosta Josef Frélich.

V tamní kapli Panny Marie Bolestné mohou zájemci navštívit poutní mši, která začne zítra v šest hodin odpoledne.

Na tradiční dvoudenní hodovou zábavu se těší také Petrovičtí. „Začínáme v sobotu v osm hodin mší svatou a pak začne chasa obcházet po vesnici a zvát na večerní zábavu. Hody pokračují také v neděli a oba dva dny se o hudební doprovod postará kapela Petrovanka. Kromě mládeže budou v neděli zavádět také vdané ženy a ženatí muži. Zpřístupníme také nově otevřené muzeum v opravené doškové chalupě," pozvala starostka Petrovic Irena Závišková.

Příznivci aktivního trávení volného času mohou zavítat do Šanova. Cyklisté všech věkových kategorií zde mohou změřit své síly na trase vedoucí do Hrušovan nad Jevišovkou a zpět. „Registrace začíná v sobotu v půl deváté ráno a děti odstartují v devět hodin. Dospělí se rozjedou na trať v půl jedenácté," pozvali pořadatelé.