V Suchohrdlech se dnes už potřetí koná sportovní akce pro děti i dospělé s názvem Ahoj, prázdniny! Organizátoři z Občanského sdružení Proradnost slibují poznávací vycházku pro maminky s kočárky, desetikilometrovou projížďku pro cyklisty a soutěže na místních sportovních areálech u mateřské školy a obecního úřadu.

Lákají na skákací boty, trampolínu, malování na obličej, ochutnávku vín a výstavu nákladních aut. Startovné dvacet až třicet korun je určeno na drobné odměny na jednotlivých soutěžních stanovištích a odměnu pro vítěze. Na trasy se vyráží od jedné hodiny.

V Jevišovicích zase dnes zvou na pivo. Jedná se o zábavnou akci plzeňského Prazdroje a pořadatelů z Jevišovic. „Malé pivní slavnosti zahájí o půl třetí alegorický vůz. Proběhne poděkování za úrodu a přímo z Plzně dovezou pivo historickými vozy americké armády," informoval starosta Jevišovic Pavel Málek. O hudbu se postará Brněnská heligonka, country skupina S.A.M.C.I. a Vikomt.

Na cestu za legrací se dnes mohou zájemci vydat k řece Dyji. Organizátoři z Koželužské ulice tu pořádají neckyjádu s názvem Mistr světa amoleta aneb proč bychom se netopili. K vidění tu jsou UFO, vodní kolo a další netradiční plavidla. K jejich výrobě použili tvůrci hlavně duše z kol. Humorným odpolednem provází známý moderátor Milan Jonáš.

To v Moravském Krumlově začal už včera o půl páté Malý festival loutky. Poslední prázdninové dny tak dětem zpříjemní herci z různých loutkových divadel a čeká je skutečný divadelní maratón. Milovníci klasických pohádek uvidí Princeznu na hrášku, Popelku i Sněhurku. A pro ty, které už tradiční pohádky omrzely, jsou tu Prasečí slečinky nebo Otázky netopýra Ušíka. „Vstupné je dobrovolné. Představení trvají necelou hodinu a děti se do nich vždy aktivně zapojují. Na konci si navíc mohou všechny loutky osahat, takže nudit se rozhodně nebudou," řekl Bořivoj Švéda z místního kulturního centra.

Ve Výrovicích začal dnes v osm hodin turnaj v nohejbalu trojic. Sportovní akce se odehrává na víceúčelovém hřišti a pro vítěze nachystal organizátor plný sud piva. To v Milíčovicích zase nachystali organizátoři dnešního fotbalového „srandamače", který začíná ve dvě hodiny, pro vítěze turnaje překvapení.

Překvapením určitě není každoroční Pouť setkání aneb po stopách Klementa Hofbauera, kterou dnes pořádají tasovičtí redemptoristé. Česko-rakouské putování začíná ve Znojmě a vede podél řeky Dyje do Tasovic. Jde asi o desetikilometrovou cestu, kterou chodil svatý Klement v době, kdy se ve Znojmě učil pekařem.

Sportovní závody v in-line bruslení se pak konají zítra od půl desáté v Dobšicích. Organizátoři zvou na dobšickou cyklostezku zájemce z řad dospělých, mládeže i docela malých dětí. Závodit se bude podle věkových, smíšených, rodinných a týmových kategorií na vzdálenost sto, pět set a tisíc metrů.

Zkrátka nepřijdou ani zájemci o dění u hasičů. Dnes od půl jedenácté totiž začínají víkendové oslavy 110. založení Dobrovolného sboru hasičů v Citonicích. Zahraje dětská skupina Speedři a taneční skupina Duha.

Pro milovníky rockové muziky začíná dnes v pět hodin Statek fest. Z jiného hudebního soudku je Promenádní koncert. Ten začíná zítra ve dvě hodiny a ke společenskému korzování ve znojemském Horním parku tu Kvintet salónního orchestru Brno předvede oblíbené skladby z první třetiny dvacátého století.

Příznivce horských kol zase určitě potěší dnešní Lahofer Author Cup. Závod začíná v deset hodin v chatové osadě Pohádka v Lančově u vranovské přehrady.

VLADIMÍR LANGER