„Putování po sklepích chystáme letos už pošesté. Zatím zájem návštěvníků rok od roku roste, proto doufáme, že i letos přijde nejméně sedm set lidí. Samozřejmě je akce vždy ovlivněná počasím,“ řekl starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Obec a místní sdružení vinařů se na hosty důkladně připravily. „Letos otevřeme rovných dvacet sklepů, vinaři nabídnou přes sedmdesát vzorků vín,“ doplnil starosta.

K dobré chuti a náladě budou po sklepích vyhrávat cimbálky, harmonikáři, muzikanti s historickými hudebními nástroji a flašinetáři.
„V jednom velkém sklepě jsme připravili posezení s cimbálkou a občerstvením, míst, kde bude možné pořídit něco k snědku, bude více,“ vypočítal starosta.

Dodal, že po ukončení akce se večer uskuteční taneční zábava. „Za poplatek tři sta padesát korun dostanou hosté skleničku s logem, mapu a měšec s vinařskými groši. Ti největší nedočkavci mohou vyrazit podle mapy na okruh vesnicí už v deset hodin dopoledne,“ řekl předseda dobšických vinařů Kamil Piálek.

Za odměnu groš

Novinkou je groš, který poslouží k odměňování vinařů za to, že hostům nalijí vzorky. „Návštěvníci současně odevzdají slosovatelné kupony, ve kterých hlasují o nejlepší červené a bílé víno, nejlepší kolekci vín a nejlepší atmosféru sklepa,“ dodal.

Akce startuje v deset hodin dopoledne, na ochutnání všech vín budou mít návštěvníci čas až do pěti hodin odpoledne. V šest pak organizátoři vyhlásí nejlepší víno a nejúspěšnějšího vinaře.

O víkendu si na své přijdou i milovníci plesové zábavy. Organizátoři na víkend přichystali plesů hned několik. Ples Soukromé vysoké školy ekonomické letos oživí skupina Divokej Bill.

„Reprezentační ples vysoké školy pořádáme už popáté. Hlavním hostem bude skupina Divokej Bill a akci bude moderovat sportovní redaktor Vojtěch Bernatský. Součástí bude bohatá tombola, hlavní cenou je zájezd pro dvě osoby za padesát tisíc korun. Zajímavostí bude dražba fotbalového reprezentačního dresu, který podepsali všichni členové sportovní redakce České televize. Výtěžek z dražby poputuje dětskému oddělení znojemské nemocnice,“ popsal večerní akci prorektor školy Pavel Štohl.

Pořadatelé na ples vždy zvou populární skupinu. „Nápad byl můj. Někdy je však problém vhodnou skupinu domluvit. Už dvakrát přijala naše pozvání slovenská kapela NO NAME a Kryštof,“ přiblížil Štohl.

V róbách a oblecích si mohou lidé v sobotu zatancovat i v Bohuticích, Jevišovicích a Želeticích. Ani na děti tentokrát organizátoři nezapomněli. V sobotu se mohou pobavit ve chvalovickém kulturním domě, a to od tří hodin odpoledne. V Božicích čekají děti od dvou hodin odpoledne. V neděli pak v bohutickém sále.

Pro milovníky divadla sehrají jevišovičtí ochotníci dvouhodinovou premiéru veselohry Miroslava Švandrlíka Honorace z pastoušky.
„Je to hra z vesnického prostředí, kde si chalupáři předělávají obec k obrazu svému. Je to taková parodie chalupářství z období sedmdesátých let minulého století. Veselohru, ve které účinkuje čtrnáct herců, jsme nacvičovali od října dvakrát týdně,“ přiblížil člen jevišovického divadelního ochotnického spolku Radomír Hubatka.

Začátek je v pět hodin odpoledne v kinosále budovy Komenia v Jevišovicích.