Ve znamení zahájení adventů se ponese víkend na řadě míst Znojemska. Nejen adventem ale budou žít lidé v tomto regionu.

Milovníci logických úloh a hlavně šachových partií jistě nevynechají Šachový turnaj OPEN Hodonice. Pořadatel TJ Hodonice jej v kulturním domě odstartuje v 9.30 hodin a lidé mohou přijít podpořit hráče.

Kdo má rád herecké výkony známého umělce Jana Budaře, může si dnes ve dvě odpoledne přijít nechat podepsat jeho knihu pohádek. Nese název Největší tajemství Leopolda Bumbáce & Pohádka z Pekla pod Sudem, kterou Budař napsal se svým dědou Antonínem Dočekalem. Autogramiáda se uskuteční v Galerii Sláma na znojemské Kollárově ulici.

Zkrátka nezůstanou ani nejmenší děti. Dnes od 15 hodin se ve znojemském Hotelu Dukla koná Františkovo čarování s Majdou. Dětské představení Magdaleny Reifové s Františkem volně navazuje na oblíbený televizní pořad.

„Majda a její kamarád z Famfárie si v něm povídají a zpívají spoustu půvabných písniček o kamarádech, zvířátkách, moři, létání, zahrají si na piloty, školku, a taky se dozví, kampak teče voda z vany," lákají organizátoři akce. Vstupné na Majdu a Františka činí od 150 do 160 korun podle místa k sezení.

Nadcházející předvánoční čas přinese řadu koncertů duchovní hudby v kostelích Znojemska. Například dnes se ve znojemském kostele Sv. Václava uskuteční Adventní koncert Ensemble Guillaume. Představí se na něm smíšený komorní pěvecký sbor pod vedením Lukáše Vendla. Vstupné je dobrovolné, koncert začíná v pět odpoledne.

Milovníci tvrdší muziky ale také nezůstanou zkrátka. „Partička z Turnova zavítá do Boomerangu. Jde o DeBILL HEADS, orchestr, který si zamilujete," pozvala na dnešní akci do Boomerang music clubu v Hlubokých Mašůvkách Renata Hurníková.

Zítra, tedy první adventní neděli, se pak ve městech uskuteční zahajovací adventní akce. Adventní shromáždění se uskuteční třeba na náměstí T.G.M. v Moravském Krumlově, kde posvětí věnce děkan Bublan, vystoupí i pěvecký sbor.

Předvánoční nálada

Rovněž Znojmo opanuje naplno od zítřka předvánoční nálada. Ve městě odstartuje čtyřtýdenní advent, na nějž připravila Znojemská Beseda bohatý kulturní program plný koncertů, představení a také zábavy a několika charitativních ak­cí.

„Znojemský advent oficiálně zahájí starosta na Horním náměstí deset minut před sedmnáctou hodinou rozsvícením vánočního stromu. Později ho na pódiu vystřídá zpěvák Janek Ledecký," informovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Horní náměstí zaplní stánky nabízející různé cukrovinky, horké nápoje i drobné dárky. Rozsvícení stromu bude předcházet Adventní běh Znojmem.

„Už druhý ročník běhu je určený pro všechny věkové kategorie. Od deseti hodin startuje doprovodný program, v poledne začne rodinný běh, ve 12.30 štafeta žáků základních a středních škol," informovala za organizátory běhu Martina Voříšková. Od půl druhé odpoledne pak startuje závod mužů na 7,2 kilometru a závod žen na 3,6 kilometru. O půl třetí odpoledne se uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků všech běžeckých kategorií.