Například v Běhařovicích se dnes konají slavnosti. Organizátoři lákají na šermíře, projížďky kočárem, malování na obličej, otevřenou věž kostela nebo taneční zábavu se skupinami Duo Argona a Třebíčská Horanka. V obci budou také trhovci s kolotoči a trampolínou.

V Horních Dunajovicích zase zvou na guláš. Při loučení s prázdninami se tu zítra koná již po dvanácté soutěž o ten nejlepší. Uvaří ho amatérští kuchaři z více než patnácti okolních vesnic a kvůli objektivitě jej ohodnotí dvacetičlenná komise. „Akce začíná pro veřejnost v neděli odpoledne za kulturním domem vyhlášením výsledků soutěže. Potom budou moci jednotlivé guláše ochutnat i návštěvníci. Chybět nebude ani uzené maso a grilovaná kýta. O program se postará dechová hudba Dubňanka, hudební skupina Merlin a mažoretky," pozval starosta Horních Dunajovic Ladislav Březina.

Na cestu proti proudu času se dnes mohou vydat návštěvníci Medlic. Radnice tu totiž ve spolupráci s rodiči připravila Cestu do pravěku. Malá vesnice se tak dnes na den promění v osadu pravěkých lovců, kteří spolu zápolí v různých disciplínách a užívají si tak únik ze všedních dnů.

„Soutěž se koná už poněkolikáté a vždycky má jiné téma. Ať už jde o Cestu do pravěku, Z pohádky do pohádky nebo Poklad na Stříbrném jezeře. Režisér Milan Gašper má všechno promyšlené do nejmenších detailů a všichni se vždy dobře baví. Jde o soutěžní odpoledne hlavně pro děti, takže nám na jednotlivých stanovištích pomáhají i maminky," přiblížila starostka Marie Hrůzová.

To v Uherčicích na to půjdou „od podlahy", a to po celý víkend. Koná se tam totiž tradiční posvícení s kapelami, zaváděním krojovaných párů, ochutnávkou vín a se vším, co k posvícení na Moravě patří. Akci zakončí mší znojemský děkan Bartoš v kostele v Mešicích.

Zkrátka nepřijdou ani zájemci o dění u hasičů. Dnes od deseti hodin je totiž možné zhlédnout Znojemskou ligu hasičů ve Chvalovicích.

Jedná se o soutěž v požárním útoku v kategorii mužů i žen a vítěz získá Pohár Odborné rady velitelů okresu Znojmo a starosty Chvalovic.

Pro milovníky vína je pak dnes od jedenácti hodin určena ochutnávka v šatovském sklepě Romana Poláka s možností výhodného nákupu vzácných druhů. Organizátoři pro ně připravili i návštěvu bunkru a Malovaného sklepa.

„Sjíždějí se sem zájemci o kvalitní víno z celé republiky i zahraničí. Od rána zní sklepem známé písně v podání kytaristy s harmonikářem a večer proběhne pravá vesnická zábava s bohatou tombolou tak, jak je známe z minulých desetiletí," přiblížil akci pořadatel Polák.

Z jiného soudku je akce nazvaná Bezmotorové létání, kterou na dnešek pro zájemce připravila Správa Národního parku Podyjí. Na nenáročné trase dlouhé zhruba sedm kilometrů a vedoucí nejteplejší částí parku seznámí přírodovědci účastníky s méně známými zajímavostmi z rostlinného světa. Vychází se v devět hodin od kostela v Havraníkách.

Příznivce punku zase určitě potěší Druhý punkový festival, který pro tento typ posluchačů připravil na dnešní večer Gogo klub ve Znojmě. Zahrají například slovenští The Public, znojemská Disfunkce mysli a z Moravského Krumlova přijede S. U. M. O.

Lidé si mohou také přes celý víkend vyzkoušet, jaké to je střílet z luku nebo kuše. Hrad Bítov nabízí možnost, která skončí zároveň s prázdninami. A to prožít pocity středověkého válečníka s kuší nebo indiána s lukem.

Dospělí i děti si mohou tento zážitek dopřát hned za první hradní branou.

VLADIMÍR LANGER