Její pád připomene právě dnes slavnost na mostě a open-air výstava unikátních a často poprvé zveřejněných fotografií z neklidné historie místa. „Návštěvníci budou mít příležitost porovnat historické fotografie se současností. Organizátoři akce totiž snímky umístí na autentických místech jejich pořízení. Lidé si tak budou moci prohlédnout, jak most vypadal na konci devatenáctého století, v relativně klidných dvacátých letech století dvacátého nebo euforii po pádu železné opony na konci prosince roku 1989," přiblížil David Grossmann ze Správy Podyjí.

Výstavu fotografií doplní v sobotu od tří hodin odpoledne společný piknik na mostě přes Dyji v Hardeggu, kterým tak organizátoři akce spolu s veřejností oslaví pětadvacáté výročí od pádu železné opony a tím i pětadvacet let přírody bez hranic. Hlavní bod programu se uskuteční od pěti hodin odpoledne.

Nejde o jedinou akci tohoto víkendu. Už osmý ročník modelářské soutěže Modelbraní se koná dnes od deseti dopoledne do čtyř hodin odpoledne hodin ve znojemském Domě dětí a mládeže na Sokolské. Na programu budou jako obvykle ukázky RC modelů tanků a aut, autodráha či modelová železnice, na níž bude možné si vyzkoušet jízdu vláčků. V místě organizátoři připraví i různé atrakce pro děti, jako je skákací hrad, šlapací autíčka či malování na obličej.

Policie, strážníci, hasiči i zdravotníci představí pak veřejnosti svoji práci. Jako loni i letos se představí lukostřelci, konat se bude autogramiáda hokejistů z týmu Orli Znojmo a dospělí budou moci ochutnat vína z Lahoferu či mletou kávu.

Městys Višňové zase dnes pořádá v pořadí už druhé višňovské trhy. Konají se od 7.30 do 11.00 v místě zvaném "Ve dvoře". „K mání budou zemědělské sezonní produkty i výrobky řemesel," naznačili organizátoři trhů.

V areálu Selského dvora ve Skalici se zase koná výstava podomácku i sériově vyrobených fréz, traktorů a motorek. Začátek je dnes v deset dopoledne. Mezi 14. a 15. hodinou bude v místě dojezd automobilové veterán rallye.

Užijí si ale i milovníci turistiky. Dnes se totiž jde už desátý Jarní Eurovýšlap Retz – Znojmo. Pěší turistický pochod je jednadvacet kilometrů dlouhý. Vychází se mezi osmou a desátou z náměstí v Retzu, samotné slavnostní zahájení je o půl deváté.

Své Májové otevřené sklepy pak pořádají vinaři z Modrých sklepů Nový Šaldorf. Jde o tradiční celodenní putování po vinných sklepech s ochutnávkou vín a s bohatým kulturním programem. Májové otevřené sklepy začínají od 11.00 hodin a akce trvá do dnešních 21.00 hodin.

Na děti dnes myslí v Dobšicích. Koná se tam Dětský pětiboj. „Akce pro děti a mládež bude ve sportovním areálu u Dyje," zvou pořadatelé. Registrace závodníků proběhne od 8.30 do 9.00 hodin.

Se zvučnými jmény programu a mírnou obavou z deště a chladu začne dnes v poledne pátý ročník krumlovského rockového festivalu Vrabčák. První kapela v přírodním areálu u Krumlova vyskočí na pódium v jednu hodinu odpoledne. Hlavní lákadla, Visací zámek, Inekafe a Kurtizány z 25. Avenue zahrají navečer. Přípravy na festival klaply. „Jen počasí nám trochu dělá starosti," posteskl si před akcí hlavní organizátor přehlídky Pavel Kovařík.