„Letošní připomínka bude generální zkouškou na příští rok, kdy od bitvy uplyne dvě stě pět let," přiblížil chystaný program hlavní organizátor Ivan Vystrčil z pořádajícího jezdeckého klubu.

Kvůli nedávným vytrvalým dešťům, jež si vyžádaly větší upouštění vody z vranovské přehrady, bude ale dnes v Dobšicích scénář dávné bitvy pozměněn. Most, o nějž se bitva ve 13 hodin strhne, nebude stát přes řeku, jejíž hladina je stále vzedmutá, ale na louce u Dobšic, v místě bývalého fotbalového hřiště.

„Odehraje se to celé na souši, bude to určitá improvizace," přiblížil dobšický starosta Jaroslav Jenšovský.

Celkem organizátoři čekají účast až tří set vojáků v dobových uniformách z období napoleonských válek, reprezentujících zejména armády Francie a Rakouska.

Bavit se mohou lidé ale i jinde. Třeba v Jevišovicích mohou dnes zavítat na koncert skupiny Katapult. Pánové Olda Říha, Andy Budka a Ondřej Timpl na jevišovickém náměstí zahrají od dvaceti hodin. „Vstupenky je možné zakoupit i na místě," uvedli pořadatelé na webu Jevišovic.

Po koncertu se pak ještě v Jevišovicích uskuteční taneční zábava se skupinou Team Rock. A to od nočních deseti hodin ve Starém zámku.

Užít si lze ale i sportovního rybaření. Obec Uherčice pořádá dnes rybářské závody pro všechny bez rozdílu věku i pohlaví, rybáře i nerybáře. Bližší informace jsou na www.obec.uhercice.cz.

Nouze ale dnes nebude ani o více hromadný sportovní zážitek. Vinice mezi Šatovem a rakouským Retzem totiž už popatnácté ožijí cyklistickým kláním Vinařská 50 Author Znovín Cup. Vinařská padesátka nenabízí jen závod jednotlivců, ale oblíbenými se staly právě klání rodinných či firemních týmů. „Letos poprvé pojedu v týmu, ale jeden člen si zlomil ruku, tak budeme jen čtyři. Doufám, že to nebude vadit," přiblížila jedna z účastnic známé akce Veronika Částková. Startuje se v Šatově o půl desáté.

I na znojemském letišti bude dnes plno. Koná se tam slet ultralehkých letadel. Akci po celý den moderují lidé z rádia Petrov, je připraven bohatý doprovodný program pro děti a občerstvení pro piloty.

Zítra pak na děti čeká v Jevišovicích na nádvoří parku zahájení prázdnin pohádkovou cestou. Město pro ně připravilo soutěže, projížďky na koních, rodinný fotbálek i skákací hrad. Vše začíná ve 14 hodin, vstup je zdarma. „Za nepříznivého počasí se ale akce nekoná," upozornil jevišovický starosta Pavel Málek.