„Dny otevřených dveří jsou určeny například pro všechny absolventy, aby viděli, jak se jejich škola změnila a zmodernizovala,“ řekla zástupkyně školy Ivana Čermáková.

Při této příležitosti je možné navštívit všechny budovy ústavu a prohlédnout si činnost studentů i pedagogů. „Letos poprvé otvíráme i vzdělávací program pro dospělé Podnikání od A do Z, proto je Den otevřených dveří vhodný i pro zájemce o studium, aby si přišli prohlédnout budovy a vyptat se na to, co je zajímá,“ zve na akci Čermáková.

Návštěvníci uvidí při práci umělecké kováře, truhláře nebo automechaniky. Mohou nahlédnout pod pokličku technického kreslení a dalších oborů, které se na škole vyučují. „Kuchaři předvedou dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny,“ dodala zástupkyně ředitele.

Společné odpolední kosení hořcových strání, to je netradiční akce, která se koná dnes od dvou hodin odpoledne ve Štítarech. „Na programu bude kosení porostů třtiny zarůstajících suché stráně za Štítary, sraz účastníků akce je před Obecním úřadem ve Štítarech,“ uvedla Kateřina Feikusová z Českého svazu ochránců přírody partnerské obce Kněžice. Akce se koná na podporu kriticky ohroženého modráska hořcového ve Štítarech na Znojemsku.

Dnes v půl osmé večer začíná ve studentském klubu Harvart dvojkoncert písničkářů Miroslava Palečka a Ivo Jahelky. Podle informací v kanceláři předprodeje jsou ještě místa volná, proto je šance zakoupit si lístek i na místě. Milovníky folkloru mohou potěšit tradiční krojované hody v Šanově, které se konají dnes a zítra.

V regionu tento víkend končí Dny evropského dědictví. V rámci této celorepublikové akce mají zájemci možnost zažít netradiční prohlídky zajímavých památek, nebo navštívit skvosty regionu zdarma. Dnes odpoledne se uskuteční mimořádná prohlídka například na Státním zámku Vranov nad Dyjí. Jejím účastníkům nabídne především nezpřístupněné pozůstatky vranovského středověkého hradu, také nejpozoruhodnější interiéry reprezentačního prvního patra. Středověká zřícenina Nový Hrádek u Lukova nabídne sobotní prohlídky zdarma. Kompletní seznam památek zapojujících se do akce na Znojemsku najdete na www.shscms.cz.

Pořádně živo bude dnes a zítra také za hranicemi, konkrétně kolem rakouského města Laa. Ve vesničce Hanfthal se koná Dýňová slavnost a ve Weinviertelu lze navštívit slavnost Víno – Umění – Kultura. „Ve středu pozornosti stojí mimo rozmanitých produktů z dýně i letošní burčák nebo produkty z konopí. Vstup je po oba dva dny zdarma,“ pozvala na akci manažerka Iva Findeis z turistické kanceláře Tourismus Innovationsverein Land um Laa.

PETRA KLOBASOVÁ