Adventní, vánoční a mikulášské programy a koncerty na rozmanité způsoby nabízí druhý adventní víkend na Znojemsku. V Moravském Krumlově zahraje a zazpívá například Peter Nagy a Poutníci, v blízkém dolnorakouském Retzu se budou rojit čerti.

Už pošesté zvou organizátoři malé i velké návštěvníky na celodenní program v Moravském Krumlově. „Pohádkové Vánoce mají letos už šestý ročník. Snažíme se připravit pořad, ve kterém si svoje najde každá generace. V hudebním programu proto v jedenáct hodin vystoupí finalista Superstar Michal Šeps, o půl druhé si své posluchače jistě najde Peter Nagy a určitě velmi zajímavý bude od půl páté vánoční koncert Poutníků,“ představila program Kamila Poláchová z pořádajícího Spolku pro obnovu tradic.

Pohádkové Vánoce v Krumlově na Masarykově náměstí začnou v půl desáté dopoledne. Po celý den se budou na pódiu střídat další skupiny a soubory, chybět nebude ani řemeslný jarmark a stánky s občerstvením. Program uzavře v šest večer ohňostroj.

Na pestrý program zvou také sousedé v dolnorakouském Retzu.

„V sobotu a v neděli se na Hlavním náměstí koná tradiční retzský advent. Nabídne programy a vystoupení také v radniční kapli a ceremoniálním sklepě. Tam v sobotu ve tři odpoledne vystoupí znojemský Dyjavánek a v neděli o půl čtvrté klarinetový soubor Karla Fojtíka,“ sdělila Dagmar Stroblová z retzského Turistického spolku.

Průvod čertů

Vrcholem sbotního programu bude průvod čertů. „Čerti a strašidla se vyrojí na Hlavním náměstí kolem půl páté odpoledne. Tentokrát návštěvníky postraší Berdorfer Perchtengruppe,“ pozvala Stroblová na tradiční dolnorakouskou akci.

Na vybrané odpolední vlakové spoje mezi Znojmem a Retzem lze v sobotu na znojemském nádraží koupit jízdenky za poloviční cenu.

V Dobšicích budou v sobotu odpoledne už slavit Mikuláše. Program nazvaný Mikulášovo odpoledne plné překvapení začne v tamní sokolovně v půl třetí odpoledne. Na pořadu budou taneční vystoupení a dětské diskotéka.

„Uvítáme děti v maskách. Pro každou masku chystáme zvláštní cenu a vyhodnotíme a oceníme také nejlepší masky,“ napsali pořadatelé do pozvánky.

Příznivce starší hudby může zaujmout druhý adventní koncert, který na sobotní podvečer připravila loucká farnost do kostela Panny Marie a sv. Václava v Louce.

Sbor Santini z Telče a Cordial String Quartet nabídne program s písněmi například Adama Michny z Otradovic, Johanna Sebastiana Bacha a dalších autorů. Zazní také Messe de Minuit barokního autora Marca Antonia Charpentiera. Koncert začíná v pět hodin odpoledne.

V neděli odpoledne představí znojemský Okrašlovací spolek nedávno vydaný překlad kroniky Hradiště a tamního probošství v hospůdce Na Perku přímo na Hradišti.

„Knihu jsme už slavnostně uvedli ve znojemském Domě umění, ale chtěli jsme ji představit také lidem přímo na Hradišti. O knize promluví editor překladu Jiří Kacetl, pohovoří také hradišťský probošt Josef Hudec. Zájemci si mohou knihu také na místě zakoupit,“ informoval Otto Bouda, předseda znojemského Okrašlovacího spolku, který publikaci ve spolupráci s Jihomoravským muzeem vydal.

Do znojemského divadla v neděli zamíří příznivci romantických songů. Od sedmi večer tam se svou kapelou vystoupí Jakub Smolík. Druhý koncert nabídne v pondělí ve stejnou hodinu.